Акад. Дамян Дамянов: Медицината се изражда, когато политиката се намеси в нея!
Преди началото на Великденските празници група от професори и доценти, членове на Българското хирургическо дружество, излязоха с отворено писмо, което отправиха до председателя на НС, президента, председателя на парламентарната здравна комисия, премиера в оставка и до медиите.
Причина за писмото са решенията, подписани от министър Костадин Ангелов в края на мандата му и свързани с избора на директори на държавните болници и членове на съвети.
Казусът ИСУЛ
Отвореното писмо визира конкретен казус. Става дума за Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. След проведения там конкурс тя е с нов директор, който обаче е икономист и както се посочва в писмото „няма никакъв авторитет сред медицинските среди и ще трябва да назначава и освобождава хабилитирани специалисти и ръководители на клиники. „С какви професионални критерии ще изпълнява тези задължения новият ръководител?“, питат професори и доценти.
До момента директор на ИСУЛ беше проф. Бойко Коруков. Проф. Коруков е сред авторитетните български хирурзи, специализирал е в Унгария, Италия и Франция, основните му интереси са в областите на спешната хирургия, острия перитонит, рака на стомаха и хирургия на гастро-интестиналния тракт. Автор е на множество научни публикации и съавтор на два учебника. Член е на няколко български и европейски организации и председател на Националното дружество по хирургия.
Според подписалите писмото хабилитирани професионалисти, решенията са в сериозно противоречие с големия авторитет на проф. Коруков и са взети, без да е проведена прозрачна и публична процедура. Те са категорични, че е срамно да се крият критериите и показателите, които са в основата на решенията, както е срамно и да не се знае кои са членовете на изпитната комисия. „Кой е оценявал лекар с такъв висок авторитет и репутация, кой е поставял оценките, които очевидно не съответстват на способностите и таланта на проф. Коруков?“, питат хирурзите и смятат, че е срамно да се уронва по подобен начин авторитетът на изявен хирург и ръководител, който е успял за намали просрочените задължения на ИСУЛ с близо 8 700 000 лв.
Очевидно за специалистите процедурата по избор е непрозрачна, а резултатът от конкурса унижава проф. Коруков. Те настояват да се обърне внимание и на негативните реакции от страна на персонала на ИСУЛ и призовават тази непрозрачна процедура да бъде преразгледана.
Акад. Дамян Дамянов
Един от подписалите отвореното писмо е академик Дамян Дамянов. Безспорен авторитет в областта на общата и коремна хирургия, специалист с над 45 години стаж. „Не става дума единствено за колегата проф. Бойко Коруков. По подобен начин са пренебрегнати и други колеги. И веднага ви давам пример с проф. Панайот Куртев. Моите уважения към настоящия директор на Университетската онкологична болница д-р Стефан Константинов, но да се каже, че проф. Куртев няма онкологична компетентност е подигравка (проф. Куртев е със специалности хирургия и онкология, докторската му дисертация е на тема „Подобряване на функционалните резултати при болни, оперирани от карцином на ректума“, автор на повече от 140 научни публикации, съавтор на 14 научни книги и учебни ръководства, бел. ред).
Според акад. Дамянов случаят с ИСУЛ не е единичен и това провокира тревога. „В края на мандата беше осъществен политически ход, който не може да бъде толериран. Ясно е, че става дума за процедура, която е политически дирижирана, което я прави изродена“. Единственият човек, който би трябвало да бъде назначен по политически критерий, категоричен е академикът, е министърът на здравеопазването, а всички по веригата надолу се назначават по професионална компетентност и постигнати резултати.
„Сега има една партия и тя издига и сваля хора“, описа ситуацията акад. Дамян Дамянов, който подчерта, че при всяка смяна на властта у нас следват рокади, а това води единствено до проблеми и затъване.
Ситуацията в момента отваря темата за системата на общественото здравеопазване и нуждите от реформа.
„Началото на реформата в здравеопазването през 1998-а започна с неправилни стъпки и доведе до катаклизъм. Постепенно на реформата бяха направени толкова много реформи, че забравих колко са, а още по-лошото е, че объркахме целите. Изкривена напълно е картината на здравеопазването у нас. В същото време бих искал да кажа, че въпреки всичко българските лекари продължават да са на висота и да правят бърз и успешен достъпа на хората до здравни услуги. Смея да твърдя, че по този показател сме много по-добре от други европейски страни. Има какво още много да бъде направено по отношение на профилактиката, на детското здравеопазване и в още много области“, казва акад. Дамян Дамянов, който е категоричен, че здравеопазването трябва да се разтовари от политика, защото в противен случай се изражда. Единствената задача на политика в тази сфера е да следи дали посоката, която се следва, е вярна и дали финансирането е достатъчно. Всичко останало е в ръцете на професионалистите.
В отговор на въпроса дали очакват отговор на отвореното си писмо, академик Дамянов каза, че „това е като да получиш от умрял писмо“. Вероятно имайки предвид и факта, че до дни парламентът ще бъде разпуснат. И все пак, не спира да вярва, че прословутата реформа най-накрая ще стане факт. Стига в нея основна роля да имат професионалистите, а не политиците.
Проф. Тома Пожарлиев
Подобно е мнението и на друг от подписалите писмото. Проф. Тома Пожарлиев, който е един от авторитетните хирурзи, специалист с огромен опит в диагностиката и оперативното лечение на злокачествени заболявания на стомаха и дебелото черво, извършил повече от 10 000 ендоскопски операции, е категоричен, че не може икономист да е начело на болницата и той да назначава и уволнява. „Да, може да има икономист в управлението, но директорът трябва да бъде лекар, специалист.“ Проблемът е, че тази практика е от години.
„Промяна ще има, когато на върха има мислещи хора. При нас, който дойде на власт и започва да сменя. В Европа директорът се избира от медицинския съвет и без неговите санкции той не може да направи нищо.“
Единственият начин да се реши проблемът е законът да бъде променен.
Лошото е, че никой не пита професионалистите с опит. Начело на болницата трябва да бъде изключително подготвен специалист, категоричен е проф. Пожарлиев.
Проф. Румен Пандев
„В защита на всеки колега има освен професионален и приятелски аргумент, а аз съм приятел с Бойко много преди и той, и аз да станем професори. В случая аргументите ми са и професионални, и приятелски. Не е редно да бъде освобождаван професионалист като него, етичен, изключително честен, некорумпиран.“ Притеснителното е, че тези промени стават в края на мандата. Цветът на медицината трябва да е бял – нито е червен, нито е син, нито зелен, категоричен е проф. Пандев, който е убеден, че ако искаме у нас да има устойчива здравна система, то трябва да се заложи на белия цвят.
„Политиката в цял свят управлява здравеопазването, но не се меси в него, а само очертава тенденциите. У нас тя се меси и точно това е притеснителното. Адмирираме управлението, но намесата не е желана“, убеден е проф. Румен Пандев, който е един от стоте ендокринни хирурзи в Европа с призната специалност по „Ендокринна хирургия“ според критериите на Европейския борд по хирургия. Експерт по заболяванията на щитовидната жлеза и ендокринната система, един от учредителите на Европейската асоциация по ендокринна хирургия.
Историята
През март 2021 г. здравният министър Костадин Ангелов започна смяна на бордовете и директорите на държавните болници. Промените се налагат, тъй като през 2020-а бяха приети поправки в закона за публичните предприятия, според които в държавните болници, санаториуми и психиатрични клиники трябва да влязат представители на държавата и независими членове. Идеята е, че по този начин управлението ще бъде по-прозрачно.
Изискванията на закона не бяха осъществени през 2020 г.. Аргументът на управляващите беше, че в ситуацията на епидемията от COVID-19 това е неподходящо.
Епидемията беше факт и през март 2021 г. Промените започнаха точно преди изборите и вероятно това породи множеството съмнения и притеснения. Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че ГЕРБ се окопава във властта с това бързо кадруване в държавните болници .
Кадруването, за съжаление, е традиционен похват на всички управляващи. Свалят и издигат, убедени, че навсякъде трябва да имат свои хора. И това продължава десетилетия. Именно в тези рокади се крие едно от големите препятствия пред системата. Време е на това да бъде сложен край.
След 10 май 2021 г. парламентът ще бъде разпуснат, ще бъде назначено служебно правителство, очакват ни нови избори. За пореден път ще доминира политиката.
Здравната система ще продължава да чака – реформи и смислени политики, но най-вече държавници, които очертават визията и се доверяват безрезервно на професионалистите с опит, доказани умения и постигнати резултати.
Да се надяваме, че бъдещите управляващи знаят, че тяхната работа е да управляват, но не и да се месят. Защото, както каза академик Дамян Дамянов, медицината се изражда, когато в нея се намеси политиката.
pixabay.com
- Прилагането на брахитерапия с ниска мощност води до пълното излекуване на 94,75% от пациентите с рак на простатата в ИСУЛ
- Лекари от ИСУЛ и Майчин дом извършиха сложна интервенция, за да спестят страданията на 74-годишна жена
- Сложни ортопедични операции в ИСУЛ дават шанс за нормален живот на две възрастни жени
- Екипът на проф. Пламен Кинов от ИСУЛ изправи на крака възрастна жена с тежка артроза на глезена
НОВИНАТА е свързана към
- Проф. д-р Румен Пандев, д.м.
- Д-р Ала Сабах Камел
- Проф. д-р Борислав Владимиров, д.м.
- Проф. д-р Людмила Танова Танкова, дмн
- Д-р Йордан Спирдонов, д.м.
- Проф. д-р Йордан Георгиев Генов, дм
- Д-р Иванка Богомилова Кънчева-Димитрова
- Д-р Илиана Тодорова Тодорова-Найденова
- Д-р Иглика Петрова Станчева, д.м.
- Д-р Любен Христов Попов, дм
Коментари към Акад. Дамян Дамянов: Медицината се изражда, когато политиката се намеси в нея!