Аутизмът - диагнозата, която белязва целия живот
Аутистите изглеждат като хора, които живеят в свой свят. Децата, засегнати от тази болест, имат силно ограничени възможности за социално общуване. Като цяло аутистите избягват човешкия контакт. Момчетата биват четири пъти по - често засягани от проява на болестта от момичетата.
В последното десетилетие силно нараства броят на децата с аутистичен синдром. Според статистика, обявена от CNN и други информационни източници едно на по-малко от 100 живородени деца са с аутизъм. По последни данни в България децата аутисти са между 16 и 20 хиляди, като едва 5 на сто от тях посещават масово училище.
В Стара Загора се проведе двудневно обучение на специалисти от Център "Алтернатива" на тема "Стандарти за реализиране на терапевтични интервенции при деца с аутистични разстройства и произтичащите от тях условия за добра практика". Обучението е в рамките на проект "Програма за ранна интервенция при деца с генерализирани разстройства в развитието". Лектори бяха клиничният психолог Светла Стайкова и детският психиатър Десислава Иванова от Клиника по детска психиатрия "Свети Никола" към УМБАЛ "Александровска" в София.
"За първи път се случва да получим покана от провинцията за подобна инициатива и сме изключително въодушевени от идеята. Поканата означава, че Център "Алтернатива" е отворен и е готов да посреща всички трудности, пред които се изправя, търсейки колеги", заяви пред "Фрамар" Светла Стайкова. По думите на специалистите най-важното, което трябва да предприемат родителите, когато забележат тревожни симптоми в поведението на детето, е веднага да потърсят професионален съвет.
"Забелязвам, че родителите много рано откриват проблемите в своите деца. По-тревожното обаче е, че общопрактикуващите лекари не обръщат достатъчно внимание на сигналите, които родителите подават. А именно те са професионалистите, които имат редовен достъп до децата през първите три години от живота им, защото не всички деца посещават детска ясла, но всички ходят на профилактични прегледи", коментира Десислава Иванова.
Според Стела Стайкова "навременната реакция на родителите се дължи най-вече на информационните кампании, които се организират от родителските организации и които работят в тясно сътрудничество с детските психиатри и психолози".
"Това помага да се изработят добри механизми за комуникация с родителите и специалистите. Това е най-важното - да се информират хората и да разберат кой е пътят, по който трябва да тръгнат. Диагнозата всъщност е само началото, но тя най-тежко се приема. Стигането до психиатър никак не е лесно, то е свързано с много болка и страдание", каза още Стела Стайкова. Тя допълни, че в България все още битува стигма по отношение на психичното, хората предпочитат да потърсят помощта на логопеда, педагога или врачката, а не да потърсят детския психиатър или психолог.
"Все пак обнадеждаващото е, че напоследък има промяна, сякаш вече се създава култура на ползване на тези услуги", коментира от своя страна Десислава Иванова.
Проектът "Програма за ранна интервенция при деца с генерализирани разстройства в развитието" има за цел да подобри здравната култура и информираността на родителите и специалистите , както и да съдейства за ранна диагностика и рехабилитация на деца с данни за аутизъм.
Център "Алтернатива" се намира в Стара Загора на улица "Димитър Наумов" 110.
Коментари към Аутизмът - диагнозата, която белязва целия живот