Българите искат реформа в здравеопазването
Защото, ако зависеше от гражданите, основните реформаторски усилия на кабинета щяха да бъдат насочени към подобряване на здравеопазването и повишаване на заетостта, показва национално представително изследване на общественото мнение, проведено от Институт "Отворено общество" - София през юли. Вместо това мнозинството от анкетираните виждат напредък в областите инфраструктура и вътрешен ред и сигурност.
Добрата новина за управлението е, че броят на хората, които смятат, че правителството не е постигнало напредък в нито една сфера, намалява с една трета от 31 на 21% в сравнение със ситуацията от началото на миналата година. Лошата новина е, че хората не виждат напредък в сфери, които имат най-голямо значение за тях.
Усилията на правителството в изграждането на магистрали и други основни инфраструктурни обекти не са останали незабелязани. Според преобладаващото мнозинство от гражданите именно това е сферата, в която е постигнат най-голям напредък. За година и половина делът на хората, които определят инфраструктурата като най-успешната област в дейността на правителството, нараства над 7 пъти - от 5% през март миналата година до 37% през юли тази година. За същия период обаче делът на хората, които нареждат инфраструктурата сред приоритетните сфери, които се нуждаят от продължаване на реформите, намалява от 11 на 4%.
Подобна е ситуацията и в другите две области, в които гражданите отчитат най-големи постижения на правителството - вътрешен ред и сигурност и транспорт.
Тези области са приоритетни съответно за 10 и 2% от анкетираните.
В същото време здравеопазването системно и трайно се определя от най-голям брой граждани като сферата, която най-неотложно се нуждае от реформи.
Делът на анкетираните, които споделят подобно мнение в сравнение с началото на сегашния управленски мандат, нараства от 34 на 44%, като сред симпатизантите на ГЕРБ той е още по-голям.
Едва 2% от хората обаче виждат напредък на здравната реформа.
Същата картина се очертава и в другите области, които се нареждат сред топприоритетите на гражданите - трудовият пазар, икономическият растеж, социалната политика и образованието.
Между 21 и 34% от анкетираните смятат, че са нужни неотложни реформи в тези сфери, но едва около и под 3% от тях виждат постигнат напредък.
Ако първата половина от мандата премине под лозунга "Асфалт и ред", то големите надежди на мнозинството граждани са, че втората половина ще бъде белязана с усилия за повече работни места и по-добро здравеопазване и образование.
Първият тест за готовността на правителството да отговори на тези очаквания ще бъде свързан не толкова с идващите президентски и местни избори, колкото с предстоящите дебати по бюджета. Министърът на финансите даде заявка за подобна промяна, но дали тя ще бъде подкрепена от останалите министри и мнозинството в парламента, предстои да се види.
Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт "Отворено общество" - София
Коментари към Българите искат реформа в здравеопазването