Все повече палмово масло в млечните продукти
Господинов обясни, че освен палмово масло, може да се използва и животинско масло, което обаче е по-скъпо и поради това - по-малко предпочитано.
Мандрите нямат никаква сметка да произвеждат сирене по БДС, тъй като за него няма пазар. Простата сметка показва, че такова сирене би трябвало да струва минимум 10 лева от производител. Един литър истинско мляко без ДДС струва 70 стотинки, а за производството на един килограм сирене има нужда от седем литра. Това прави груба цена от 5 лева само за млякото. В сметката обаче трябва да се включи и 1 лев за различните разходи, като заплати, горива и т.н. При 13 % лихвен кредит, е нормално да се начисли и 16 % печалба за преработвателното предприятие. Дотук цената става 7 лева от мандраджията. Като се сложи ДДС, за да няма сива икономика, сиренето по БДС става 8,50 лева. Оттук-насетне трябва всеки по веригата да сложи своята надценка - търговец на едро, търговец на дребно, обясни Господинов.
От това цената скача с още между 30-40 %, защото всеки си слага по 10-15 до 25 % печалба. И така цената на истинското сирене, с истинско мляко и без палмово масло, без сива икономика, би трябвало да струва 11 лева в магазина.
"Хайде ако намалим цената отвсякъде по-малко - но не повече от 1 лев, излиза, че сиренето трябва да е поне 10 лева", допълни Господинов, предаде Фокус.
В момента той произвежда сирене по БДС, но само за имидж, защото то не се търси от потребителите.
"Произвеждам такова сирене един път на два-три месеца, защото просто няма кой да ми го купи. Пуснал съм го на абсолютно без печалба на 7,90 лева от мандра. Това е абсолютният минимум. Сиренето е прекрасно, но от него няма печалба", обясни той.
В същото време чуждото концентрирано или сухо мляко, което преработвателите на млечни храни използват, е почти двойно по-евтино от българското. Между 65 и 75 стотинки за литър е цената на българското сурово краве мляко, докато тази на това от Унгария - малко над 40 стотинки, включително и разходите за транспорт. Единствено субсидирането на българската суровина може да изравни цената й с европейската, смята Господинов.
Коментари към Все повече палмово масло в млечните продукти