Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Всяко пето дете е заплашено от анорексия

Всяко пето дете е заплашено от анорексия

от 08 юни 2011г., обновено на 28 ное 2012г.
Всяко пето дете е заплашено от анорексия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари

20% от децата между 10 и 19 г. у нас са с риск за анорексия, алармира доц. Веселка Дулева, завеждащ секцията по хранене в Центъра по обществено здраве.

Констатацията е на база на данните от последното национално представително проучване за хранителните навици у подрастващите. Анкетирани са над 5000 деца в цялата страна.

Рискът означава, че определен процент от тези деца в по-късна възраст ще получат някакво хранително разстройство, обясни доц. Дулева. В същото време около 30 на сто от тийнейджърите страдат от наднормено тегло и затлъстяване. През 1998 г. са били с 10 процента по-малко.

"Хранителните разстройства са широко разпространени в Европа, но такова проучване се прави за първи път у нас. Досега нямахме надеждни данни за предразположенията към такива отклонения. Учениците са анкетирани с тест на американската асоциация на психолозите, който се смята за златен стандарт в света. Рискът от анорексия или булимия означава, че децата са с объркани представи за правилно и здравословно хранене", допълни доц. Дулева.

В България липсва точна статистика за болните от булимия и анорексия, съобщи през 2010 г. д-р Надежда Стоева - началник на диагностично-консултативен блок в Пета МБАЛ в София. По оценка на специалистите обаче броят им е между 150 и 200 000. Заболеваемостта през последните години е нарастнала шест пъти, 17 на 100 000 болни от анорексия и булимия умират в Англия, съобщи Стоева.

3.6/5 5 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

АУРА СЛИМ КРЕМ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 75 мл
13.30лв. / 6.80 €

АУРА СЛИМ КРЕМ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 75 мл

КОЛОН СТИМ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 200 г
29.14лв. / 14.90 €

КОЛОН СТИМ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 200 г

Коментари към Всяко пето дете е заплашено от анорексия

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. jertva 
    на 16 February 2013 в 19:49
    Борбата с анорексията е изключително тежка и продължителна, на моменти неравна! Лечението не приключва с възстановяването на телесната маса, всъщност, колкото и да трае то страхът от напълняване преследва болната/болният дори до живот. Консултацията с психолог, психиатър е задължителна, но всичко зависи от болния. От личен опит знам, че колкото и да ти повтарят едно и също, колкото и съвети или гневни думи да са отправени към теб, единствено ти си способен да се излекуваш, разбира се с подкрепата на лекари и близки. Стреснах се и осъзнах, че не мога да живея лице в лице със смъртта, когато я видях-зла и самодоволна, в едно друго момичешко лице-анорексичка. Тя се връщаше за пети пореден път в болницата, след като предишните четири се е възстановявала, но... видимо! Не знам какво се е случило с нея, но знам, че срещата с нея , бе спасителна за мен!!!
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
GLP-1 лекарствата за отслабване помагат и при ревматоиден артритGLP-1 лекарствата за отслабване помагат и при ревматоиден артрит

GLP-1 лекарствата за отслабване помагат и при ревматоиден артрит

от 18 сеп 2025г.Прочети повече
Най-скъпите лекарства в САЩ през 2025-аНай-скъпите лекарства в САЩ през 2025-а

Най-скъпите лекарства в САЩ през 2025-а

от 17 сеп 2025г.Прочети повече
АтеректомияАтеректомия

Атеректомия

от 17 сеп 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Характерна клинична картина на Морбус мортум

преди 20 часа и 31 мин.

Щракане при прозяване - спешна помощ

преди 22 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

На каква възраст е вашият личен лекар?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАРИОН ИЗГЛАЖДАЩ СЕРУМ ЗА ПРАВА КОСА 50 мл

НАНГА ПРАХ ЗА ЗЪБИ 100 г

НАНГА САРСАПАРИЛА капс. * 100 415547

НАНГА САРСАПАРИЛА МЕКСИКАНСКА КОРЕН 500г 415592

НАНГА САРСАПАРИЛА КОРЕН 50г 415578

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

д-р Диян Иванов Ненов

Коментар на: Хелън от 17 сеп 2025г. в 22:30:32

Д-р Борис Петров Ангелов

Коментар на: Илияна от 17 сеп 2025г. в 22:26:36

Д-р Диана Атанасова Радославова

Коментар на: Яница от 17 сеп 2025г. в 22:23:53

д-р Галина Василева Бъчварова

Коментар на: Яница от 17 сеп 2025г. в 21:56:42

ФОРКСИГА филмирани таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 сеп 2025г. в 17:27:22
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival