Ген при мишките ни дарява със суперпамет

Изследователи от тексаския университет "Бейлър" в гр. Уейко открили молекула, наречена PKR, която има две ключови функция в мозъка на мишките. В нормални условия тя регулира взаимодействието на невроните при изпълнение на задачи от всекидневието, свързани с паметта. Но когато PRK молекулата бива поразена от вирус, тя активира реакция в мозъка, която го предупреждава, че нещо не е наред.
При болните от болестта на Алцхаймер също се наблюдава подобно поведение на PKR сигнализацията. Изследователят Мауро-Коста Матиоли и екипът му работили с мишки, чиято PKR молекула била генетически премахната. В нейно отсъствие друга молекула, известна като гама интерферон, се появява в мозъка и се случват забележителни промени. Оказва се, че тази не добре изучена субстанция, върши много по-добра работа от PKR молекулата, като значително подобрява комуникацията между невроните и прави центровете на паметта много по-ефективни.
Екипът стигнал до заключението, че ако бъде открит инхибитор, който целенасочено да блокира PKR молекулата, ще бъде постигнат ефектът на суперпаметта, без да трябва да се прибягва до генетични промени.
Коментари към Ген при мишките ни дарява със суперпамет