Губят донори при катастрофи, липсват правила
Трябва да има ясни алгоритми за действие при катастрофи, заяви и проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина". Когато минутите са скъпи за човешкия живот, нямало място за разсъждения какво първо да се направи. Медиците на място да работят по протокол - диша, не диша, проверяват за глътнат език, пояснява проф. Начев. За 2011 г. имало само три донора. Това е трагично, защото всъщност има много загинали и потенциални донори, където въобще не е потърсено съгласие от близките, каза още той. Много потенциални донори има и в неврореанимациите, защото доста българи умират от инсулти. Това обясни доц. Никола Владов, чернодробен хирург от ВМА.
Алгоритмите за лечение при хора в животозастрашаващо състояние всъщност означават, че лекарите до последно се борят да стабилизират пациента, поясни проф. Начев. Но ако това не стане, органите ще бъдат годни за трансплантация. Той призова да се създаде и комисия, която да анализира всички операции за присаждане за 10 г. назад. Също и да се провери дали болниците, в които те са извършвани, имат лиценз за това.
Председател на новата асоциация е Евгени Георгиев - полицай, който живее с присадено сърце. В нея се включва и Георги Велинов, бивш вратар на ЦСКА и националния отбор. Животът му бе спасен от доц. Владов, който му присади черен дроб преди повече от 4 г. "Много съм развълнуван, ще работя за това повече българи да разберат какво е донорството", каза Велинов.
Коментари към Губят донори при катастрофи, липсват правила