Доц. Балабанова: Козметиците не трябва да прилагат никакви инвазивни грижи или по-агресивни процедури
Според експерта хората у нас имат вече по-висока здравна култура. За това, според нея допринася и много информация, която се публикува. "Мисля, че хората започнаха много повече да ни търсят, докато по - рано единственото ниво, до което стигаха, без да искам да кажа абсолютно нищо лошо - бяха козметичките, които са един тип професионална грижа, която също е много необходима", каза дерматологът. Преди време хората, според доцента не са знаели и са смятали, че именно козметичките са хората, които се занимават с кожата и ги питали за всяко нещо. Сега обаче вече не е така и хората са започнали да търсят дерматолози. Според доц. Мария Балабанова посещението в козметичния салон е необходимо дори като ежедневна грижа, тъй като хората имат нужда да отидат някъде да легнат на едно легло, където някой да се погрижи за тях, но до там. Дерматологът е категоричен, че козметиците не трябва да прилагат никакви инвазивни грижи или по-агресивни процедури. Доц. Балабанова дори преподава на козметици. "Ние много стриктно по време на тяхното обучение им казваме нещата, с които те могат и трябва да се занимават и останалата част, която вече минава към професионалната дерматологична грижа", посочи тя.
Объркването на хората с промените във времето е в това каква козметика трябва да използват през горещото време, но изведнъж става хладно както тези дни и те отиват при специалист, за да ги посъветва как да са я променят нещата, тъй като козметичните грижи зависят и ние ги определяме според сезона. "Това е категорично. Има и съответна козметика, която променяме, съответно и типа кожа се променя. Тя реагира по различен начин през сезоните. Не само поради дадеността, но и поради активностите, които хората упражняват - спортуват лятото повече, зимата стоят по - на затворено", посочи доц. Балабанова.
Това как да се грижим за кожата зависи и от активността ни през деня. Различни са грижите за нея, ако сме навън и ако сме по цял ден в офиса. "Определено зависи от времето прекарано на работното ни място и от времето извън това - дали човек се разхожда, дори ако щете сяда да пие кафе, дали да стои с лице към слънцето, дали да се обърне, защото има доста хора, на които лицето става по-зле ако са седнали срещу слънцето", обясни експертът. Тя каза, че дори в града има такава ситуация, в която човек трябва да пази лицето си, но при дадени състояния на кожата и не при всеки човек. "Така например има хора с т. нар. розицея това е един проблем на разширени, повърхностни капиляри по кожата, които водят до едно леко зачервяване на бузите и хората не го харесват и не искат да го имат. Тогава ги съветваме да се пазят от директна слънчева светлина дори и в града иначе принципно в града слънцето не е толкова силно и няма нужда от стриктна ежедневна фотозащита с кремове", препоръча доцентът дерматолог.
Когато хората спортуват - лятото например плуват, яздят коне или тичат в парка също е необходима съответна грижа за кожата, тъй като винаги след активно спортуване, човек се къпе по-често и това свръхизлагане на влага също води до кожни проблеми.
Така например при доц. Балабанова много често идват пациенти с обрив в резултат на водата. "Това са малки мехурчета в космените отвърстия, при хора, които например обичат джакузи. Там се счита, че има един микроорганизъм, който причинява този обрив. Той е краткотраен и в момента, в който се прекратява свръхмокренето на кожата, той отминава, ако не, това става с локално мазане на кремове", каза доц. Балабанова. Така тя е категорична, че за всеки вид спортна активност е необходима и специфична грижа, тъй като има рискове. "Най-невинно изглеждащото пребиваване на открито на градината или в парка, което за нас е здраве и е необходимост, и е ментално равновесие, и имаме нужда от него, може да доведе до някакви проблеми на кожата", посочва експертът.
"Лятото рязко зачестяват ухапванията от насекоми, изгарянето на слънце, както и най-различни фотореакции. Те могат да бъдат от обикновено леко зачервяване до така наречените фотоалергични, фототоксични реакции, които са съчетание от слънчевите лъчи и примерно някаква трева, на която хората са лежали и се получава точно на място като отпечатък, на мястото на допира до тревата се явяват мехури", каза Доц. Балабанова. Тя обясни още, че това са сезонните проблеми, с които хората отиват при специалист.
"Голяма част от хората имат и заболявания, които се усложняват от слънцето - това са например различни видове слънчеви дерматити, фотореакции, болести като лупосреатиматозус. Лятото тези хора трябва да бъдат подготвени как да посрещнат слънчевия сезон", посочи дерматологът.
Слънчевите алергии са даденост, това е кожно заболяване, което обикновено се явява в определен момент от живота на човека , ако не го е имал от дете. "Различни състояние са резултат от някакво натрупване на поносимостта на кожата и винаги има нещо, което го отключва, защото слънцето може да е еднакво, но в един момент да се получи алергия". Такива неща, които да ги отключат могат да са например неподходящ фотозащитен крем, който дразни кожата в съчетание със слънцето. Често обрив се получава и от замърсяванията във водата - растения, масла, нафта. Солената вода замърсена като химически елементи дразни кожата. "Винаги има някакъв добавен фактор, който допълнително усложнява този проблем, но може и най - спонтанно. Може да отиде човек на море и още първия ден да се получи този обрив. Натрупали са се промени в него, които в един момент са причинили тази реакция към слънцето", обясни експертът. Затова, ако вече човек е установил, че има алергия от слънцето, специалистите съветват той да се подготви, преди да отиде на почивка. Този случай е един от малкото, в който те препоръчват преди плаж да се отиде няколко пъти на солариум, за да се подготви кожата.
Слънцезащитният крем, който използваме на плажа, пък зависи от типа кожа, който имаме. "Това е фундаментално, ние вече знаем, че според новите европейски стандарти фактор 30 е предостатъчен, нормално е да се използва 15 фактор. Той постига почти 93% на защита, а разликата между 15 и 30 фактор е между 93 и 97%, много малка. Крем с фактор 50+ е за много чувствителни, много бели хора, които лесно изгарят, хора с фотодерматози, които трябва да се пазят стриктно, хора с козметични процедури, например пилинги", каза доц. Балабанова. Тя обясни още, че в по-високият фактор основният крем, който е вложен във фотозащитния крем много често е по-гъст и повече запушва порите на кожата и е по - тежък за понасяне. Много често и тези кремове се съдържат минерални вещества, които са сериозни защитни съставки, но и дразнят и запушват хората и тя дори побелява. "Аз съветвам да се търси по - кремообразният продукт като мляко, като емулсия, като лосион. Те са обикновено са с по-ниския фактор и са прекрасно решение, защото никой не иска да отиде много намазан на плажа с белеещо лице и да се поти допълнително, тъй като този филм, който се получава запушва потните жлези и те не могат да функционират, т.е. по-ниския фактор е свързан с по-добър козметично издържан носач, който е много важен за кожата", съветва дерматологът.
Със сигурност обаче фотозащита не ни трябва за време като днешното, но специалистите казват 365 дни в годината да се използва фотозащитен крем. Това е за тези хора, чиято кожа е предразположена към образуването на петна например. В нашите географски ширини това се среща често и има доста жени с кожни пигментации. "Ние ги караме да използват крем с фактор поне 10 или 15, защото това е много сериозен проблем, с който се справяме много трудно", обясни доц. Балабанова.
"Пигмента се образува първите 15 минути от излагането на слънце, т.е. не трябва да стоиш един час, за да потъмнееш. Първите 15 минути клетките бълват пигмент и той започва веднага да се произвежда", каза доцентът. Така е и с тенът и той се образува много бързо и всяко по-дълго седене допълнително мъчи системата, която произвежда пигмента. "Той е защитен, той също е екран, тялото произвежда пигмент, за да защитава тялото от вредното действие на слънчевите лъчи и той има лимит, има капацитет. Всяко стоене допълнително измъчва тази система да произвежда повече и тя да компенсира в един момент тя блокира и не може да произведе повече", категорична е доц. Мария Балабанова.
Научно доказано е, че слънцето състарява кожата. "Слънцето състарява кожата, всички ние знаем как изглежда ръката ни от външната страна - тя е много по-груба и много по-пигментирана, знаем и как изглежда ръката ни от вътрешната", посочва доцентът. "Ако искаме да си запазим кожата млада, трябва да се пазим от слънце. Иначе слънцето е хубаво нещо в никакъв случай не съм против, то помага за синтеза на витамин D, който е важен за костите и е профилактика срещу раковите заболявания, т.е. трябва да има един умерен баланс, но да не е фобия, да не е мания кой крем ще използваме", съветва тя. Така въпреки промени във времето обаче човек не трябва да се тормози и да става всяка сутрин с мисълта какъв крем да сложи дали да е с фактор... Ако нямате проблем е достатъчен лек хидратиращ крем.
Доц. Мария Балабанова e завършила Медицински университет в София. Специализира обща дерматология и хистопатология. Обучава се в Лондон, в Цюрих, в САЩ. От 2001 г. ръководи секцията по хистопатология към кожна клиника в Александровска болница. Има разработки в областта на кожните тумори и лимфоми. С над 100 публикации в наши и чужди научни издания. Член е на Българското дерматологично дружество и на Европейската академия по дерматология и Международното общество по дерматопатология. В последните години се занимава и с естетична дерматология.
Коментари към Доц. Балабанова: Козметиците не трябва да прилагат никакви инвазивни грижи или по-агресивни процедури