Доц. Янкова: Пациентите със злокачествен меланом са имали слънчеви изгаряния в детството
Обект на изследването ще бъдат деца от предучилищна възраст и началните класове с цел да се отчетат пигментните промени и да се изработи информационна програма и мероприятия за превенция.
"Ние в Пловдив сме пионери в направлението "Здравето на кожата на нашите деца" и се радваме на интереса на колегите от другите градове, които очакваме да се присъединят. Надяваме се инспекторатът по образование да ни съдейства организационно, за да заснемем лицата на дечица от първи и втори клас от училища в града. На този етап ще започнем с "Тракия". Надяваме се и на подкрепата на училищните лекари", обясни доц. Янкова
Тя е ръководител на екип за проучване на влиянието на ултравиолетовата радиация върху човешкия организъм и по-специално върху кожата, намираща се под непосредственото въздействие на факторите от околната среда.
До момента са извършени поредица експериментални изследвания, което накарало екипа да фокусира вниманието си върху децата. Родители масово водели хлапета с пигментни петна и други кожни образувания от силното слънце.
"Пораженията върху кожата от предозирана ултравиолетова радиация са толкова по-големи, колкото в по-ранна възраст са настъпили. Данните показват, че значителна част от пациентите със злокачествен меланом са имали слънчеви изгаряния в детството", добавя доц. Янкова. По нейна инициатива бе учредено "Сдружение срещу кожния рак".
С Катедрите по хигиена и екология и по социална медицина към университета стартира проект "Промени на детската кожа при дълготрайно въздействие на ултравиолетова радиация".
Коментари към Доц. Янкова: Пациентите със злокачествен меланом са имали слънчеви изгаряния в детството