Д-р Досева: „Отказването от цигарите е въпрос на воля и вътрешна мотивация”
По повод Международния ден без тютюнев дим-31 май, началникът на пулмологичното отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен - д-р Дина Досева съобщи, че цигарите вредят на организма изцяло и в пълна степен. Цигареният дим свива кръвоносните съдове и това е причината за по-честите сърдечни инфаркти при пушачите. „Според научни схващания, възприети въз основа на проучвания и изследвания на голям брой пушачи, е установена причинно-следствена връзка между тютюнопушенето и възникването на Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и карцином на белия дроб. Теоретично съществуват и други причинители на тези заболявания, но е доказана единствено тази връзка. Дори и механизмът, по който се осъществя това увреждащо действие, е установен", каза Досева.
Човек става зависим от цигарите в момента, в който пропуши. Абстиненция при отказването от тях съществува, макар и да не е толкова изразена, както дори и при леките наркотици. Човек привиква към никотина, който предизвиква зависимостта. „Въпреки абстиненцията, която е лека, зависимостта при тютюнопушенето е по-скоро психическа и общо взето за около три месеца отминава", допълни д- Досева. Пушачът, решил да остави цигарите, трудно отвиква от навиците, създавани дълги години - да държи нещо, докато пие кафе, да изпуши цигара, след като приключи някаква дейност... „Човек трябва да се отърве от психическата зависимост, защото физическата е минимална. Отказването на цигарите на първо място е с воля, вътрешна мотивация и индивидуални решения. Има методи, при които пушачите отказват цигарите по време на сеанси. Смятам, че тези хора са по-податливи на внушение". Д-р Досева сподели наблюденията си, че има хора, които посягат към електронната цигара, при която идеята е човек да се откаже посредством редуциране на цигарите, без рязко спиране и да се променя стереотипа да се държи „нещо". Повечето хора обаче се връщат отново към цигарите.
На въпрос има ли бивши пушачи, д-р Досева отговори: „Смята се, че пет години след отказване от цигарите, е преустановено и донякъде реставрирано увреждащото им действие. Така, че те на практика са непушачи. Животът им се подобрява. Ако са имали кашлица, след няколко месеца тя намалява и се преустановява по-нататъшното увреждане на белодробния паренхим. Уврежданията, които вече са настъпили, остават. На научно ниво се приема, че увреждането си остава на този етап, на който пациентът е отказал цигарите", каза в заключение пулмологът.
Коментари към Д-р Досева: „Отказването от цигарите е въпрос на воля и вътрешна мотивация”