Европейският съюз налага строги мерки срещу химикалите, на чието въздействие сме изложени всекидневно
Ежедневно сме изложени на въздействието на смеси от химични вещества, чиито комбинации могат да ни влияят по начин, различен от този на отделните вещества. Правото на ЕС налага строги граници за количествата на определени химикали в храните, водата, въздуха и промишлените стоки. Потенциалните токсични въздействия на тези химикали в комбинация обаче рядко се изследват. В рамките на новия подход Комисията ще определи смеси, които подлежат на приоритетна оценка, ще осигури съгласувана оценка на риска от страна на различните сфери на законодателството за такива приоритетни смеси и ще запълни празнотите в научните познания, необходими за тяхната оценка.
Комисарят по околната среда Янез Поточник заяви: „Законодателството на ЕС гарантира високи нива на защита от отделните химикали, но трябва да научим повече за въздействието им в комбинация. Тази област се отличава с голяма научна сложност. Това обаче не бива да се превръща в оправдание за бездействие. Ако имаме основателна причина да смятаме, че дадена смес от химикали е потенциална заплаха за човешкото здраве или околната среда, трябва да се направи по-задълбочена оценка и да се предприемат съответните действия".
Тъй като броят на възможните комбинации от химикали е много голям, първото предизвикателство пред новия подход ще бъде да се определят приоритетни смеси, за да могат ресурсите да бъдат съсредоточени върху потенциално най-вредните комбинации.
Съществуват методики за оценка на риска при приоритетните смеси. Все още обаче са налице някои празноти в данните и познанията. Проблемът се усложнява от факта, че голяма част от законодателството на ЕС е насочена към специфични групи - например средствата за растителна защита, биоцидите, козметичните или фармацевтичните продукти, ветеринарните препарати и т.н. Това може да възпрепятства координираните цялостни оценки на смеси, съдържащи вещества, обхванати от различни законодателни актове. Комисията ще гарантира, че веднага след определянето си всяка приоритетна смес ще бъде подложена на координирана и цялостна оценка. До 2014 г. Комисията ще разработи и технически указания, систематизиращи най-добрите практики за оценка на приоритетните смеси.
Комисията ще отдели внимание и на някои от празнотите в данните и познанията, за да подобри осведомеността ни относно смесите, на чието въздействие са изложени хората и околната среда. Тя ще координира събирането на данни и ще направи преглед на данните от мониторинга, събрани съгласно изискванията на европейското законодателство и в рамките на финансираната от ЕС научноизследователска дейност. Ще бъде създадена и платформа за мониторинг на химически данни. През 2015 г. Комисията ще изготви доклад за оценка на постигнатия напредък.
Коментари към Европейският съюз налага строги мерки срещу химикалите, на чието въздействие сме изложени всекидневно