Екологичният проблем на България са градовете
Постоянен проблем за градовете в България са замърсявания с фини прахови частици, подчерта екоминистърът. Според информация от изпълнителната агенция по околна среда този прах е канцерогенен.
Вече 18 града имат готови програми за справяне със запрашаването, а за още 5 предстои приемането им, съобщиха от екоминистерството. Те предвиждат нови екоавтобуси, забрана за камиони в централните части, миене на улиците и спиране на опесъчаването на пътната настилка през зимата. Общините обаче не са включили финансово обезпечение на мерките в програмите си, се казва в официална информация на екоминистерството.
В същото време заводите у нас изпълняват екологичните критерии на ЕС и не замърсяват околната среда, обясни Караджова. Според нея правителството е направило нужното да затвори опасните производства, които не отговарят на екостандартите. Тя изброи брикетната фабрика "Брикел", ТЕЦ "Перник" и оловно-цинковия комбинат в Кърджали. Според Караджова индустриалните аварии имат временен и преодолим ефект върху околната среда в България.
1,3 млрд. лв. е спестило на българските данъкоплатци екоминистерството като е преразгледало проектите във ВиК сектора, оставени от предното правителство. Това се казва в отчет на ведомството за първите две години от управлението на Нона Караджова. Според него неколкократно е увеличено усвояването на еврофондовете за околна среда, но без да се посочат цифри.
Коментари към Екологичният проблем на България са градовете