Забавяне на ТЕЛК оставя диабетичка без инсулин - причината е съкратен състав, твърдят от експертната комисия
Йорданка Иванова е на 57 г. от Плевен. Инсулинозависим диабетик е от началото на миналата година. Инвалид е от 1999 г., с множество заболявания и две операции. Трудоустроена е по болест. Твърди, че винаги е срещала проблеми с ТЕЛК - Плевен, но последното, което й се случва - да остане без никакви средства и така нужния й инсулин, определя като подигравка с нея.
Йорданка Иванова се явява на ТЕЛК за поредното преосвидетелстване на 22 юни 2010 г. Тъй като вече е минала на инсулин, лекарската комисия увеличава процентите й за трайно намалена работоспособност от 62 на 82. Печатът, с който се удостоверява, че експертното решение влиза в сила, е от 6 юли 2010 г. Записаният срок на инвалидност е 1.06.2011 г. - за една година. Първо, как да го разбирам това - пише, че решението е за 1 г., а както и да смятам от юли до края на май са 11 месеца, казва Иванова.
На 10 февруари 2011 г. плевенчанката подава молба до ТЕЛК да бъде извикана по-рано за преосвидетелстване заради влошено здравословно състояние. "Но те решиха, че няма да ме викат, когато аз искам, а когато ми изтече всичко. И сега трябва да се явя чак на 13 юни т. г. От февруари до юни не е ли много времето, за да определят една дата да ме извикат. Нищо, че там пише, че трябва да дам протокол за инсулина, който получавам. Значи, напълно разбират какво правят. Но искат да им занеса и с какво съм се влошила. Кога го искат? След 6 месеца.... Толкова много са се загрижили", негодува жената.
От 1 юни, когато изтича предишното експертно решение, до 13-и, когато Йорданка Иванова трябва да се яви отново на ТЕЛК, са две седмици, в които тя остава без пенсия и без инсулин. "След 13 юни има две седмици, в които се чака, за да сложат печата "влязло в сила". После ще чакам в НОИ месец и повече за пенсията. Оставам и без транспорт, а съм трудноподвижна и живея в Седми квартал. Т. е. от 1 до 13 юни, че и по-нататък, аз съм никоя. И съм длъжна да чакам до есента. А съм и на инсулин, който трябва да плащам. Взимам лекарства и за оросяване, и за високо кръвно, и за какво ли още не. Оставам без никакви средства. Не знам как ще се справя в тоя скапан живот. Лягам вкъщи и това е. Или ще ходя да се моля за лекарства. Защото за този период съм здравно неосигурена и никой няма да ми изпише нищо", кърши ръце плевенчанката. От миналата година пенсията, която е вземала, е 170 лв. В документите, които предоставя, пише, че доплаща за лекарства 164 лв.
През 1999 г. тя претърпява инсулт с левостранна пареза, която успява да излекува. Диабет получава през 2000 г. Година по-късно е първата й операция - гинекологична. През 2003 г. последва нова - на черния дроб. Лекарите махат две трети от него, жлъчката и част от дебелите и тънките черва. "Но стисках зъби, лекувах се. И горе-долу се закрепих. Но сега вече е немислимо да се живее", оплаква се Йорданка Иванова.
Наистина за 3 месеца трябваше да разгледаме молбата на Йорданка Иванова за влошено здравословно състояние, призна д-р С. Маринова, председател на III състав на ТЕЛК - Плевен, за общи заболявания. Тя обаче заяви, че четвъртият състав на ТЕЛК е съкратен и комисиите едва смогват да се справят с пациентите. "И на нас ни е тежко. Тя ще си получи парите, въпреки че ще е със забавяне. Но 13 дни - малък проблем е това закъснение. Други състави бавят с по 2 - 3 месеца", каза още д-р Маринова.
Йорданка Иванова е писала и до омбудсмана на България Константин Пенчев. От там са й потвърдили, че ще се занимаят със случая й.
Автор на материала: Ралица Петрова
Коментари към Забавяне на ТЕЛК оставя диабетичка без инсулин - причината е съкратен състав, твърдят от експертната комисия