Замърсяването на въздуха в Азия спира глобалното затопляне
Американски и финландски учени установиха, че аерозолите - сажди, сяра, прах и миниатюрни частици в атмосферата, могат да повлияят върху климата, намалявайки дъждовете в районите със сух климат и увеличавайки интензивността на валежите и на силните бури в районите с влажен климат.
Нарасналото замърсяване на въздуха може да увеличи сушата и наводненията в различни райони, като повлияе върху образуването на облаци.
„Парниковият газ и аерозолите са два важни фактора, които диктуват климатичните промени. Докато дължащите се на парниковия газ механизми на климатичното затопляне са изяснени, ефектът върху климата от аерозолите е по-малко известен. Открихме съществуването на дългосрочен ефект от аерозолите върху височината и плътността на облаците и свързаните с това промени в честотата и интензивността на валежите. Получените резултати свидетелстват, че трябва да се борим с климатичните промени и с промените в околната среда, които толкова много влияят върху ежедневието ни", поясняват авторите на изследването.
Димът, произвеждан от бързо развиващите се икономики в Азия, е основната причина за спирането на глобалното затопляне през десетилетието след 1998 г. заради охлаждащия ефект на сярата, макар че изпуснатите емисии на парникови газове са се увеличили с около една трета. Основните замърсители са превозните средства, електроцентралите, селскостопански дейности като наторяването на почвата със самолети, добивът на въглища и др.
Учените прогнозират, че глобалното затопляне ще се ускори, когато развиващите се икономики най-накрая ограничат замърсяването на околната среда.
Коментари към Замърсяването на въздуха в Азия спира глобалното затопляне