Заплашват ни глоби за мръсен въздух
До момента са внесени 23 плана за намаляване на замърсяванията, 5 от тях бяха върнати за основно преработване, а един още не е готов, съобщи Георги Михайлов, началник на отдел „Качество на атмосферния въздух" в Министерството на околната среда и водите, по време на Деня на зелената енергия в Пловдив. Конференцията се провежда за първи път в рамките на Международния технически панаир, уточни пресцентърът на изложението.
Битовото отопление с печки на дърва и въглища е основната причина за мръсния въздух, който дишаме. Неговият „принос" е между 50% и 90% в различните населени места - това показват анализите на общините. Другият негативен фактор е градският транспорт, следван от запрашаването от пътните настилки. Обратно на очакванията, делът на промишлеността и енергетиката е нисък - около 3%, уточни Георги Михайлов.
Хората трябва да спрат да харчат парите си за лоша енергия, която вреди на здравето, да махнат печките и да минат на котли, използващи модерна биомаса за отопление, посъветва Лияна Аджарова. Според нея, общините трябва да бъдат активна страна в този процес, а държавата да подпомогне домакинствата. В Австрия, например, те получават финансиране, покриващо 30%-40% от разходите за въвеждане на нови източници на отопление, посочи Аджарова.
Котлите на биомаса, соларните панели и инсталациите за получаване на енергия от възобновяеми източници са продуктите, които привличат интереса на голяма част от посетителите на Международния технически панаир в Пловдив. Акцент на неговото тазгодишно издание са зелените технологии.
Коментари към Заплашват ни глоби за мръсен въздух