И здравеопазването ни било за бедни и за богати
По думите му в другите страни здравеопазването е социално, предаде Фокус.
"Здравеопазването е консервативна система и решенията, които се вземат днес, ще дадат резултат след 10 - 15 години", категоричен е Ленков. Той посочи, че БЛС предлага широка дискусия с участието на всички парламентарно представени партии по въпросите на здравеопазването и добави, че няма друга държава с 3,76% от БВП за здравеопазване.
Димитър Ленков попита представителите на БСП защо през 2007 година, когато се е договаряла Националната референтна рамка с европейските ни партньори, не е било включено здравеопазването като отделна оперативна програма, а сега всички мерки вместо директно от Министерство на здравеопазването минават през Министерство на труда и социалната политика и Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Той посочи, че така се е отнело правото на „глътка въздух в сектора".
Д-р Ленков даде за пример Португалия, която така е получила 700 млн. евро, а Чехия и Унгария по 125 млн. евро.
Д-р Емил Райнов отговори на обвиненията като посочи, че референтната рамка е била договорена от правителството преди Тройната коалиция, а именно БСП е успяла да задържи в рамките на три месеца влизането й в сила, за да може да вкара някои мерки за здравеопазване.
Коментари към И здравеопазването ни било за бедни и за богати