Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене

Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене

от 16 дек 2013г.
Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Рискът от кървене значително се увеличава при комбинирано използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия, смята изследователски екип, ръководен от д-р Кристофър Лабосом.

Антитромбоцитните средства са широко използвани в медицинската практика за предотвратяване на повтарящи се сърдечно-съдови инциденти при пациенти с миокарден инфаркт. Въпреки това, заедно с неоспоримите им предимства съществува и повишен риск от кървене, който може значително да се увеличи, когато се комбинира с други лекарства.

Според данни, получени от ново проучване, комбинираното използване на антиагреганти и селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) значително увеличава риска от кървене. В това клинично изпитване, изследователският екип е наблюдавал състоянието на 27 058 пациенти с инфаркт на миокарда. Всички участници в експеримента, в зависимост от медицинските доказателства, получили ацетилсалицилова киселина (АСК),клопидогрел или SSRI антидепресанти, в комбинация с антитромбоцитната терапия.

При 1070 случая се установило увеличаване на кървенето. След отчитане на демографските характеристики и съпътстващите условия, учените са установили, че комбинираното използване на ASA и SSRIs увеличава риска от кървене с 42 % в сравнение с монотерапия и клопидогрел ASA и SSRI - 54 % в сравнение с монотерапията с клопидогрел.

Изложени на най-висок риск от кървене били пациентите, които са получили две антитромбоцитни терапии и SSRIs. В сравнение с монотерапията с ASA в АСП + клопидогрел + SSRI, рискът за това заболяване е бил повишен почти 2,5 пъти, в сравнение с комбинирана терапия с клопидогрел и АСК - 57 %.

В допълнение към SSRIs, други независими рискови фактори за кървене са възрастта, наличие на рак, хронична бъбречна или сърдечна недостатъчност, анемия или други хематологични заболявания и използването на антикоагуланти или кортикостероиди.

5.0/5 1 оценка

Коментари към Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене
    www.framar.bg 
    на 07 November 2025 в 04:29
    Коментирайте "Комбинираното използване на SSRIs и антитромбоцитна терапия значително увеличава риска от кървене"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Дистрофия на ФуксДистрофия на Фукс

Дистрофия на Фукс

от 06 ное 2025г.Прочети повече
Лъчетерапията може да е ненужна за много пациенти с рак на гърдатаЛъчетерапията може да е ненужна за много пациенти с рак на гърдата

Лъчетерапията може да е ненужна за много пациенти с рак на гърдата

от 06 ное 2025г.Прочети повече
Членовете на Обществения съвет за Национална детска болница подадоха оставкаЧленовете на Обществения съвет за Национална детска болница подадоха оставка

Членовете на Обществения съвет за Национална детска болница подадоха оставка

от 06 ное 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 6 дни, 17 часа и 26 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 16 дни, 13 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕУРОВЕРТ ФОРТЕ капсули * 30 SUN WAVE PHARMA

ТОРН БЕРБЕРИН ФИТОЗОМИ капс * 60 04800

ЕФИЗОЛ ИНТЕНЗ спрей за устна лигавица, разтвор 15 мл

ВИШИ ЛИФТАКТИВ СЮПРИМ НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ БРЪЧКИ ЗА ВСЕКИ ТИП КОЖА 50 мл

ТОРН БЕРБЕРИН капс 200мг * 60 76002

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Д-р Ивелин Великов Костадинов

Коментар на: Калин Каменов от 06 ное 2025г. в 16:25:13

НАЗОРИГ капки за нос 20 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 ное 2025г. в 15:24:48

ДРОПИЛ капсули 500 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 ное 2025г. в 14:40:15

ДРОПИЛ капсули 500 мг * 60

Коментар на: Magda Dimitrova от 06 ное 2025г. в 14:36:55

ДЕАНКСИТ 0,5 mg /10 mg филмирани таблетки * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 ное 2025г. в 14:13:21
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival