Корупция и в здравеопазването на Гърция
Дай ми факелаки!
Действително Гърция е вече от години начело в ЕС по корупция. Това доказва годишният индекс за корупцията на Transparency International. През 2010 г. Гърция е на 78-мо място, а публикуваният сега актуален доклад й отрежда 80-та позиция - заедно със страни като Колумбия, Мароко и Тайланд. Тази класация не учудва гърците. Пенсионираният банков служител Танасис Захаракис казва:
Гръцкият народ е корумпиран до мозъка на костите си. Това е свързано и с дългите години на османско робство: бакшишът е жив до ден днешен. Проблем е и степента на образованост. За съжаление няма добри примери от страна на политиците, на обществото, на правосъдието и другите центрове на властта, по които човек да се ориентира.
Проблемът "корупция" е особено широко разпространен в системата на здравеопазването, обяснява Захаракис. Обществена тайна в Гърция е, че голяма част от лекарите искат т. нар. "факелаки", т.е. подкуп, за да лекуват даден пациент с предимство. Захаракис има какво да разкаже по темата: преди години бил изпратен в болница за операция на менискуса. С предимство обаче били други пациенти:
Лекари или чудовища?
"Онези, които даваха подкупи, бяха изписвани след две седмици. Аз трябваше да чакам 96 дни за операцията, в крака ми се беше събрала толкова много гной, че насмалко да се наложи ампутация. След това преживяване винаги давахме факелаки, все едно дали за майка ми, за жена ми или за детето. Най-страшното е, че лекарите мислят, че това си е съвсем в реда на нещата! И тези хора са произнасяли Хипократовата клетва!" - възмущава се Захаракис.
Докато обаче пациентите участват в тази схема, те също са отговорни за ставащото, смята продавачката Мери Скета: "Една приятелка наскоро ми разказа, че след успешна операция дала пари на лекаря. А аз й казах: "Ти да не си откачила? Та нали вече беше оперирана и то успешно. Защо са тези пари? Винаги съм била против факелакито!"
Коментари към Корупция и в здравеопазването на Гърция