Мийте зеленчуците и ги белете, съветва епидемиолог
Д-р Ангел Кунчев добави, че според него бактерията се намира в повърхностния слой на зеленчуците и затова препоръча те да се белят, което пък отстранява пестицидите, които се натрупват в кората. Той уточни, че все още не е известно дали бактерията се намира в зеленчуци или може да е във всичко, което се поглъща.
„По естествен път бактериите си обменят гени. Получила се е комбинация опасна за здравето на човека. Иначе ешерихия коли е една от най-разпространените бактерии. Срещаме ги като ентерколити", каза епидемиологът.
70% от поразените от опасната бактерия са жени, което значи, че или женският организъм е по-податлив или те боравят по-близо с източника, каза д-р Кунчев. Заразяването е типично като за всички чревни инфекции. Между 3 и 10 дни е инкубационният период, но за 3-4 дни се проявяват симптомите. Важното е да се възстанови електролитният баланс, да се приемат течности при заболяване.
„Това е тежка епидемия за Европа, но плашенето на хората не помага", каза д-р Кунчев, който потвърди, че се вземат всички необходими мерки у нас срещу такива инфекции.
Световната здравна организация (СЗО) заяви, че щамът на бактерията ешерихия коли е нов и непознат досега. Според СЗО предварителните изследвания предполагат, че този щам е мутирала форма на два други щама на бактерията ешерихия коли със смъртоносни гени, което може да обясни защо разпространението на заразата в Европа изглежда толкова масово и опасно.
Европейската комисия „оневини" испанските краставици, смятани досега за виновник за заразата. Източникът на опасната бактерия засега не е установен, но почти всички случаи на зараза са свързани със Северна Германия, така че вероятно има „общ източник там", казва доктор Хилде Круз, ръководеща програмата за безопасност на храните в Европа към Световната здравна организация.
От опасната бактерия до този момент са починали 18 души в Европа.
Коментари към Мийте зеленчуците и ги белете, съветва епидемиолог