Над 1 милион българи страдат от заболявания на щитовидната жлеза
Скрининговата кампания е проведена в периода 26 април - 4 май - 15 май. Специално оборудван микробус, наречен тиромобил е обиколил 12 български града. Изследвани са 2300 души. При 47% от тях са отбелязани ехографски данни за промени в структурата на щитовидната жлеза.
Според ендокринолога, проф. Лозанов, ако се изключи фамилната обремененост и йодния дефицит за поява на възли на щитовидната жлеза огромно значение играе околната среда. „Първо, недоимъчното и непълноценно хранене, неосигуряващо достатъчен прием на микроелементи и витамини, особено пресните зеленчуци и плодове. Второ, неконтролираното използване на пестицидите и нитратите в производството на селскостопански продукти. Трето, замърсяване на околната среда с продукти на нефта, включително пластмасовите изделия, използвани за битови нужди. Четвърто, не на последно място, тютюнопушенето. Особено в детска възраст и при бременните", посочи той.
Промените в структурата или функцията на щитовидната жлеза могат да доведат до проблеми със сърцето, половата и нервната система. Заболяванията на жлезата водят след себе си безплодие, спонтанни аборти, депресии.
Коментари към Над 1 милион българи страдат от заболявания на щитовидната жлеза