Ники Кънчев започва борба за синтезатор на българска реч за мобилните операционни системи
Практически това ще стане, като се създаде софтуерен синтезатор на българска реч за мобилни операционни системи. Чрез него незрящият човек ще може сам да работи пълноценно с телефона си, да намира хора в указателя, да чете и да изпраща съобщения.
Тази телефонна екстра позволи на хората със зрителни проблеми да използват интернет, електронна поща и GPS, за да се ориентират по-лесно на улицата как да стигат до желаното от тях място.
Инициативата за пускането на "умния" софтуер у нас е на фондация "Хоризонти", която подпомага хиляди незрящи хора. На придобивката вече се радват хора със зрителни проблеми в САЩ, а и в много европейски страни - Унгария, ЧехияПолша, , Русия и Турция.
Сега у нас има подобно устройство, но то е твърде несъвършено, говори почти неразбираемо заради липсата на граматика, качеството е много лошо, обясни Ивайло Ковачки, шеф на фондацията.
Някои слепи като Крис използват по-съвършени варианти на английски език, други на руски, но не всички незрящи се справяли добре с чуждите езици. Той разказа, че от 5-6 години в България вече има speech lab - говореща система за компютър. Внедряването й също е инициатива на фондацията. Разработката е на Българската асоциация за компютърна лингвистика. Сега искаме същото и за мобилните телефони, при това не само за Symbian, а и за Windows Mobil, Android, Windows Phone7 и всички нови системи, които излизат напоследък, обясни Ковачки.
Говорещата програма за мобилен телефон ще се инсталира безплатно.
Все още няма окончателни оферти, още сме в преговори с различни софтуерни фирми, обясни Ковачки. По предварителни изчисления системата ще струва около 50 хил. лв.
Много хора със зрителни проблеми искат да имат мобилен телефон с говорещ софтуер, но сегашният вариант ги отблъсква, твърди Ковачки. Според прогнозите му модерен и разбираем вариант ще увеличи потребителите със 7-8 хил.
Във фондацията членуват около 18 хиляди души, а незрящите у нас са около 22 хиляди.
Фондацията няма да спре само с кампанията "Говори ми". По-нататък ще се опитаме да озвучим и апарати за кръвно, уреди от битовата техника, които да направят живота на незрящите по-лек, кани се Ковачки.
Фондация "Хоризонти" е създадена през 1995 г. с цел да подпомага професионалното обучение на хора със зрителни нарушения. Работи и по проекти за лични и дистанционни асистенти. Бившият й председател сега е заместник-омбудсманът на републиката - Хюсеин Халил Исмаил, което освен признание е и гаранция за прозрачността и качеството на работата ни, обясни сегашният й шеф.
"Пълноценното използване на мобилните телефони е много важно за незрящите - казва Ники Кънчев. Когато двама души говорят по телефона, не е нужно да се виждат. Говорещият телефон практически ще ги изравни с виждащите."
Към кампанията се присъедини и незрящият певец Орхан Мурад.
"По-доброто общуване е много важно за интеграцията на слепите. Малко трябва да ни се помогне, за да се справяме по-добре с живота и да накараме хората да ни приемат като равни", твърди той. По думите му говорещият на български мобилен телефон ще отвърже ръцете на хиляди хора, обречени иначе на изолация и зависимост.
Коментари към Ники Кънчев започва борба за синтезатор на българска реч за мобилните операционни системи