Нов диагностичен метод за оценка на риска от инфаркт на миокарда

Нов метод за оценка на риска от инфаркт на миокарда разработиха учени от Медицинския институт в Калифорния, САЩ.
Методът се основава на изчисляването на циркулиращите ендотелни клетки в кръвта.
Новият диагностичен метод успешно може да идентифицира пациенти с висок риск от инфаркт на миокарда, благодарение на което да се вземат мерки за лечение от рано, тъй като заболяването в краткосрочен план води често до смърт.
Новото изследване е публикувано в списание "Физическа биология" и описва как чрез новия метод се определя броя на циркулиращите ендотелни клетки в общото кръвообращение.
Исхемичната болест на сърцето (ИБС) е ежегодна причина за смъртта на много хора по света, така че възможността за ранно откриване на пациенти с висок риск от развитие на това заболяване е важна задача на сърдечно-съдовата медицина.
Добре известно е, че основната роля за патогенезата на коронарна болест на сърцето играе възникването на атеросклеротични плаки върху стените на коронарните съдове, което води до стесняване на лумена, като това води до нарушаване на притока на кръв към миокарда.
Пълното запушване на лумена на атеросклеротична плака води до инфаркт на миокарда. Неговите симптоми са с продължителност около 30 минути или малко повече. Те са болезнени, усеща се натиск в гърдите, гадене, задух, изпотяване, замаяност, както и чувство на тревожност.
Наблюдението на специалистите показало, че инфарктът винаги се предшества от развитието на възпалителна реакция в артериалната стена и увеличава броя на ендотелните клетки в кръвния поток.
Предполага се, че разработеният нов метод за изчисляване на размера на CEA може да бъде ефективен инструмент за диагностика, за идентифициране на пациенти с висок риск от инфаркт на миокарда. Той е успешно адаптиран към технологична платформа, която е била ефективно използвана за определяне на раковите клетки, циркулиращи в кръвта на пациенти с рак.
При разработката на новия метод изследователите са анализирали кръвни проби от 79 пациенти с инфаркт на миокарда, 25 здрави мъже и 7 пациенти, подложени на лечение на съдови заболявания. Получените резултати са сравнени между изследваните.
Според учените, новият метод е много чувствителен и много точен, като действа въз основа на морфологичните характеристики на клетките и реакциите им със специфични антитела. Учените отбелязват, че броят на CEC наистина е значително по-висок при пациенти с инфаркт на миокарда в сравнение със здрави хора.
Авторите отбелязват, че резултатите от новото изследване са толкова обещаващи, че следващата логична стъпка е да се оцени възможността за използване на този метод при пациенти с ранен стадий на болестта.
Коментари към Нов диагностичен метод за оценка на риска от инфаркт на миокарда