Общопрактикуващи лекари алармират за проблеми в проекта за Национален рамков договор 2020
Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област (СОЛСО) излязоха с отворено писмо до БЛС, пациентските организации, фармацевтичната индустрия, медиите и обществото. В него те изразяват притесненията си, че договорените текстове в проекта Националния рамков договор (НРД) 2020 ограничават правото им да лекуват съгласно правилата. Проблемът е, че Здравната каса няма да заплаща повече от два медикамента за едно заболяване.
От своя страна, членът на Контролната комисия на БЛС - д-р Георги Тодоров - изрази притеснението си, че заседанието на НЗОК е насрочено за 13 декември 2019-а, което според него означава, че преговори между Управителния съвет на съсловната организация и Надзорния съвет на Касата не е имало. Д-р Тодоров заявява още, че в протоколите от преговорите става ясно, че почти нищо не е договорено, липсват протоколи от преговори за цени и с лекарствената дирекция.
Реагираха и от Пациентските организации „Заедно с теб“. В писмо до медиите те изразяват притеснението си, че проектът за НРД 2020 се крие, при това преди събора на лекарския съюз, който трябва да даде мандат за подписването му на ръководството. От „Заедно с теб“ се тревожат, че условието хората с хронични заболявания да си плащат лекарствата, ако са повече от две, ще затрудни лечението им. А става дума за хора с диабет, сърдечна недостатъчност, хипертония и други тежки заболявания. Затова от пациентските организации очакват БЛС спешно да обясни застрашено ли е лечението на болните и дали има и други капани в проекта. „Недопустимо е лекари да се оплакват на пациентски организации от съсловната си организация“, завършва писмото, подписано от Пенка Георгиева.
А ето и пълния текст на отвореното писмо на общопрактикуващите лекари в София област.
Днес в 16,15 часа на сайта на БЛС е публикуван проектът на НРД 2020 година. Договорените в него текстове ограничават правото ни да лекуваме хронично болните съгласно ръководствата за поведение и ще доведат до повишени разходи на болните за изписване на рецепти и закупуване на лекарства. Като резултат контролът на хроничните заболявания ще се влоши, а за част от хората – необратимо.
Съгласно промените в чл. 49 и чл. 67 се ограничава възможността гражданите на България да получат адекватно лечение за хроничните си заболявания, частично заплатено от осигурителния фонд. За всяко заболяване ще можем да изписваме не повече от 3 препарата, а когато се използват комбинирани лекарствени продукти – не повече от 2 медикамента. Нещо повече, НЗОК ще заплаща на аптеката не повече от 1 комбиниран лекарствен продукт. Това означава, че за тежки заболявания като диабет, сърдечна недостатъчност, по-тежките форми на хипертония, болните ще трябва да закупуват по-голямата част от необходимите им медикаменти на свободни цени.
Например заболяването „Сърдечна недостатъчност“, което е доста често в практиката, съгласно Европейските ръководства за поведение, е необходимо да се лекува с диуретици, съдоразширяващи медикаменти, АСЕ-инхибитори, медикаменти за намаляване на сърдечната честота и медикаменти за намаляване на съсирването на кръвта. Съгласно проекта за НРД 2020, НЗОК ще поеме частично само 2 от тези 5 основни терапевтични групи, останалите ще се закупуват от осигурените без намаление. Подобно е и при лечението на заболяването „Захарен диабет“.
Съвременните ръководства за поведение препоръчват включване на медикаменти от различни групи, действащи на различни нива, с цел да се постигне максимално добър контрол на заболяването и да се отложи максимално развитието на усложнения.
В условията на НРД 2020 това няма да бъде възможно, защото само един комбиниран препарат ще изчерпи записаните в НРД възможности за лечение.
Нещо повече, съгласно чл. 52 за рецепти болните хора ще трябва да ни посещават няколко пъти в месеца, защото се отнема съществуващата сега възможност на една рецепта или един отрязък да се изпишат лекарства за повече от 30 дни, които да се компенсират при следващото изписване. Например, ако лекарството е за 20 дни, не можем да изпишем на тримесечна рецепта 2-1-2 опаковки (което е възможно по наредба 4). В този случай пациентът трябва да идва за рецепта тогава, когато свърши всички изписани медикаменти, т.е. на 40-ия ден в нашия пример.
Ние, общопрактикуващите лекари, които ежедневно се грижим за хронично болните пациенти, сме сериозно обезпокоени от публикуваните договорености в проекта за НРД 2020 г. Нещо повече, дори и при отказ на Събора на БЛС да подпише НРД, тези текстове вероятно ще залегнат в правилата за работа през 2020 г, които ще определи НЗОК.
Цитираните промени в реда на изписване на медикаменти на хронично болните целят само икономии за НЗОК и показват безсилието на осигурителната институция и Министерство на здравеопазването да гарантират дори сегашното минимално ниво на домашно лечение на хроничните заболявания и ще увеличат разходите за хоспитализации. Или може би това е целта?
Отвореното писмо от подписано от председателя на СОЛСО д-р Виктория Чобанова.
solso-bg.com
Коментари към Общопрактикуващи лекари алармират за проблеми в проекта за Национален рамков договор 2020