Огромното количество пластмаса в Световния океан е заплаха за човека и морските екосистеми
Ръстът на глобалното производство на пластмаси, които в крайна сметка попадат в океаните, са сериозна заплаха за всички живи същества. Микрочастици са особено опасни ако са пластмасови - разтворените във водата парчета пластмаса могат да се натрупват в живите организми.
Микрочастици от пластмаса - това по същество са парчета от пластмасови предмети с диаметър по-малък от пет милиметра. В повечето случаи тези частици са по-малки от песъчинка, или върха на игла. Това свойство ги прави особено опасни за морския живот. Пластмасовите микрочастици се абсорбират през стомашно-чревния тракт и ефективно се натрупват в организмите.
В своето изследване учените са използвали мрежа с клетки от 85 микрона, което позволява да се улавят 100 000 пъти повече частици от мрежата с клетки от 450 микрона. Така за първи път става ясно до каква степен може да се разтвори пластмасата и как ефективно се абсорбира от живите организми.
Учените също така установили, че голяма част от пластмасовите частици са от пластмасови гранули, които се използват като суровини в производството на пластмасови изделия, като например компютърни кутии и други предмети от бита. Често тези гранули се товарят и транспортират небрежно, а вятърът ги издухва в морето.
Много от частиците са от козметика и перилни препарати: те попадат в канализацията, реките и след това в морето. В допълнение, всяка пластмасова бутилка или чанта в морето постепенно се разпада на безброй микрочастици - ултравиолетовите лъчи правят пластмасата чуплива, тя се напуква, а след това от триенето става на прах.
Все още е неизвестно колко ефективно пластмасовите микрочастици могат да проникват в скалите, в блатата, да се свързват със солите и т.н. Учените са загрижени от увеличаване на замърсяването на океана с пластмаси, особено в светлината на факта, че ние не знаем нищо за възможните последици от това замърсяване.
Коментари към Огромното количество пластмаса в Световния океан е заплаха за човека и морските екосистеми