Подробна 3D карта на сърцето разкрива причините за аритмия
За да се установи дали има нарушения на ритъма, се прави електрокардиограма (ЕКГ). Всички поне веднъж са виждали начупените линии на това изследване. Но дори не всеки лекар може да го разчете. Само предварително подготвени специалисти виждат отклоненията, изписани върху ЕКГ. Но не става ясно точно къде в сърцето е източникът на проблема.
Новите технологии обаче не стоят на едно място. Благодарение на разработките на руски учени болните вече могат да видят сърцето си в 3D формат и да разберат точно кой участък предизвиква нарушение в сърдечния ритъм.
Преди около пет години група учени в Москва започва да работи върху нов апарат. "Решихме да използваме технологията на компютърната томография за тази цел", обяснява доктор Амиран Ревишвили, завеждащ отделението за хирургично лечение на тахиаритмии в Бакулевския кардиоцентър в Москва. Разработките са се водили под негово научно ръководство. Той съвместно с известния кардиохирург Лео Бокерия започва да се занимава с изучаването на сърдечното картографиране още през 80-те години на миналия век.
Уникалният диагностичен комплекс е плод на труда на 30 души. Работната група се състояла от лекари клиницисти, математици и мениджъри. Софтуерът е изработен с помощта на програмисти от Московския държавен университет "Михаил Ломоносов", но проектът се финансирал от частни спонсори. Първо се отзовали руски емигранти от Америка. По-късно се включили и руски бизнесмени. През 2011 г. учените получават престижната руска медицинска награда "Призвание" за най-добър нов метод за диагностика.
За подробна 3D карта на сърцето учените слагат върху торса на пациента 240 електрода. Получените от тези електроди линии се анализират от специален процесор. След това пациентът попада в компютърен томограф и там се извършва сканиране на тялото му слой по слой. По този начин всеки електрод пространствено се свързва с точка в сърцето. Технологията дава възможност с точност до няколко милиметра да се установи източникът, който генерира неправилен ритъм. След като програмата анализира данните, на екрана на компютъра се появяват две изображения на сърцето. Едното е триизмерната реконструкция на органа, а другото - многоцветна карта, където зоната, предизвикваща аритмията, е отбелязана с лилав или червен цвят. Процедурата трае около 30 минути.
"Всеки пациент вместо хартиена кардиограма получава диск с триизмерния модел на сърцето си, който може да се допълва през годините и да се коригира", казва доктор Ревишвили. Голямата точност дава възможност да се въздейства с минимална оперативна намеса. Сега кардиолозите използват за тази цел катетри, чийто край се нагрява с ток. Учените се надяват да усъвършенстват метода, а участъците, предизвикващи аритмия, да се премахват с помощта на специални лъчи. "Вече правим експерименти. Това е много перспективно направление, което ще преобърне кардиохирургията", смята доктор Ревишвили.
Новата технология има и други предимства. Тя позволява на лекарите да диагностицират исхемичната болест на сърцето в ранен стадий, а освен това да определят инфаркт на миокарда в случаи, когато диагностиката с традиционната ЕКГ е затруднена. Освен това с новото триизмерна ЕКГ може да се прогнозират различни патологични изменения в сърцето. За да се направи подобно нещо преди, е трябвало да се анализират десетки хиляди ЕКГ изследвания на един пациент и да се създаде база данни. Диагностиката с помощта на новата разработка съкращава продължителността на операцията, а също така и времето на облъчване на пациента и медицинския персонал.
В Бакулевския кардиоцентър се намират два от новите апарати. Всеки от тях струва около 60 хиляди долара. В момента лекарите ги използват за диагностика само на най-тежките случаи. Апаратът е купен и от други болници в Русия. Има го в кардиологичните центрове в Санкт Петербург, Томск, Кемерово и други големи градове, интересуват се и чужди болници, след като беше показан на изложби в Европа и отвъд океана.
Американци са изобретили апарат с подобни функции, който използва различни алгоритми и други компютърни програми. Руският е патентован и регистриран като запазена марка.
Коментари към Подробна 3D карта на сърцето разкрива причините за аритмия