По-голямата част от разходите за здраве се поемат от пациентите
Според проучвания на независими агенции обаче за здраве у нас годишно реално се давали между 6 и 8 млрд. лв. Ако приемем средното - 7 млрд., това прави близо 500 евро на човек. Това означава, че по-голямата част от разходите се поемат от пациентите, поясни проф. Свинаров.
"Случвало ми се е и на мен да плащам кеш за лечението на мои близки. Всеки, който може да намери пари, предпочита да ги даде, вместо близкият му да умре", каза той.
Готви се включването на евтини генерични медикаменти (с изтекъл патент) в списъка на покриваните от здравната каса имуносупресори за трансплантирани, съобщиха от пациентската организация на бъбречноболните. Имуносупресорите се пият до живот, за да не отхвърли организмът органа. НЗОК плаща 100% за най-евтините в групата. Това означава, че за оригиналните ще се доплаща.
"При имуносупресорите точната доза е от изключително важно значение, за да има полза от медикамента. У нас в момента няма генерично лекарство, което да отговаря на новите строги правила, приети в Европейския съюз", поясни проф. Свинаров. Той съобщи, че изследвания на случайни проби в Европа показали, че активната съставка в тях се движела в различни граници. Подобно отклонение от дозата при трансплантираните пациенти може да доведе до отхвърляне на органа, единодушни са лекарите, които се грижат за хората с присадени органи в страната.
Коментари към По-голямата част от разходите за здраве се поемат от пациентите