При три български пациентки е имало спукване на опасните гръдни импланти
Спуквания на гръдните протези е имало при 3 пациентки, които са се оперирали в чужбина - в Испания, в Полша и в Германия. Българските пластични хирурзи са установили изменения в имплантите, но спуквания и изтичане на бионесъвместимия гел извън обвивката на протезите при пациентките, оперирани у нас, няма.
"Ако този гел изтече обаче, може да доведе до развитие на възпалитени процеси и сериозни усложнения", заяви д-р Димитър Евстатиев, национален консултант по пластична хирургия. Опасност за живота на пациентките няма. Досега не са констатирани и случаи на заболяване от рак на гърдата, след поставяне на каквито и да било протези.
Необходимо е обаче те да се консултурат с пластичен хирург и те да бъдат отстранени. Пациентките трябва да бъдат бдителни при кого извършват операциите за премахване на имплантите. По-добре е да се консултират с няколко лекари, преди да се решат на повторна пластична операция. Най-добрият вариант е да проверят дали специалистът, който им е вдъхнал най-голямо доверие, наистина е член на Асоциацията по пластична хирургия, тъй като има и такива, които се "саморекламират", а нямат специалност.
В България има 1500 жени, на които са поставени потенциално опасните силиконови протези. Внесените в страната импланти обаче се двойно повече.
Здравният министър Стефан Константинов отказа да отделя пари от държавния бюджет за премахване на опасните импланти. Той добави, че в България няма доказан случай за възникнали здравословни проблеми при жени с френски силиконови протези.
Коментари към При три български пациентки е имало спукване на опасните гръдни импланти