Псевдоздравни сайтове заблуждават младежи
Изводът е на база на проучване на 52 сайта в интернет, по което са работили 30 души. Те са анализирали заплахите, които крие интернет, включвайки се в 6-месечен проект на общината на стойност близо 5000 лв. Чрез търсене в мрежата на ключови думи, сред които „трева", „дизайнерска дрога", „легализиране" и др, доброволците, участващи в проекта, са попаднали на няколко групи от влиятелни сайтове.
Псевдоздравните сайтове например имат добър дизайн, но ползват преводни материали за наркотиците, които на пръв поглед са авторитетни, но не винаги достоверни, обясни Юлиян Страшимиров. Така у потребителите се създава псевдодоверие и те лесно могат да бъдат заблудени.
Във форумите и блоговете пък често се дискутират всякакви теми, свързани с употребата на дрога, като по-малка част от споделящите се опитват да спрат негативния интерес на останалите към нея, посочи Страшимиров. Там лесно може да се намери информация за леките и дизайнерски наркотици и дори да се попадне на опит за сделки. Той обясни още, че голямо влияние върху читателите оказват и коментарите под сериозни статии.
Коментари към Псевдоздравни сайтове заблуждават младежи