Регистър за наследствени тумори ще помага при диагностицирането на рак
Ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване при жените. Този вид тумори са около 1/4 от всички, следвани от рака на гениталиите, яйчниците, маточната шийка, обяснява доц. Иван Гаврилов, гръден хирург от специализираната болница по онкология в София.
Няколко са основните причини за рака на гърдата - наследственост, възраст, бит, аборти, злоупотреба с хормони (противозачатъчни или в храната), хормонални нарушения, късно раждане. Открит навреме, ракът на млечната жлеза е лечим в над 97% от случаите. Затова още на 20 г. момичетата трябва да се преглеждат сами и един път в годината да ходят на гинеколог. След 30 г. прегледът трябва да е на 8 месеца, а след 40 г. - на 6 месеца плюс мамографска снимка през 2 г.
Наследствеността е сериозен рисков фактор при рака на гърдата. При 25-28% от всички жени с такъв тумор имат болни в рода. "Колкото по-рано родят жените, колкото по-дълго кърмят и имат повече деца, толкова по-малък е рискът от рак на гърдата. Не можем да променим природните закони", казва д-р Гаврилов.
За възникването на рака въобще важна роля играе отслабената имунна система. Въпреки че е много изследвана, за нея малко се знае с точност. "Част от имунната система регулира делителната способност на клетките. За около 3-4 месеца нашето тяло е съвършено ново. Клетки умират, а новите, които се образуват, са точно копие на "майката", съдържат и информацията в нея. Ако новото ДНК не може да стане точно копие, се стига до патологични отклонения или делене в геометрична прогресия вместо нормалното. Така се стига до натрупване на тъкан на определено място - тумор", обяснява процесите в организма доц. Гаврилов.
Има ли генетична предразположеност, перспективата за аномални клетки е по-голяма. . Колкото по-възрастен е човек, толкова рискът е по-голям. "Заболяването рак е нареченона морското животно, защото прилича по форма на него. Има тяло и крачета, които са разположени лъчеобразно. Това са повлекла - пътечки, по които ракови клетки проникват в околните тъкани. Те са невидима част. Затова всеки онкохирург взема материал за биопсия поне на 3 см встрани от основното тяло, за да е сигурен, че няма остатъци от невидимите лъчи, по които злокачественият процес нараства".
Мамографията дава 80% точност на диагнозата, пункционната биопсия - 83%, а физикалният преглед с мамография или с цитология дават над 95% точност на диагнозата. Онколозите често са в надпревара с времето. Адекватното лечение е на момента, затова много важна е ролята на смесените лекарски комисии. В тях участват хирурзи, патолози, лъчетерапевти и химиотерапевти. Комисията обсъжда всеки случай преди операцията и се предприема определена тактика на поведение. След хирургическата интервенция отново комисия определя как да продължи лечението.
От 25% до 30% от жените идват в късен стадий. При тях първо се прилагат нехирургични методи на лечение, които да намалят жизнеспособността на тумора, както и разсейките. След това се преценява възможността за операция. По-правилно била генерална атака по кръвен път с медикаменти, които да достигнат навсякъде раковите клетки и да подготвят органа за операцията. Този подход можел да помогне и за съхраняване на органа.
Понякога ракът се развива много бързо и не се поддава на лечение независимо от усилията на лекарите. При "бавния" има добри резултати и в напреднали стадии. "Моята практика ми подсказва, че разковничето е в хормоналното състояние на жената. Колкото тя е по-млада, хормонално активна, толкова по-голяма е вероятността за неконтролируемо развитие на процеса. Ако пациентката е над 70 г., дори локалният тумор да е напреднал и под формата на рана, има изгледи тя да живее дълги години след локалната операция. Няма хормонален катализатор, който да стимулира злокачествения процес", казва онкологът. Много хора от страх отказват да ходят на профилактични прегледи или пък не спазват препоръките на лекаря.
Правят регистър за наследствени тумори
Създава се фамилен регистър, в който са регистрирани всички фамилни тумори и техните преки родственици, като част от националния раков регистър, съобщи доц. Иван Гаврилов.
Жените с риск ще бъдат подлагани на редовно наблюдение. Не всеки, който има болен в рода си, ще се разболее, но профилактиката е задължителна. В някои семейства боледуват майки и дъщери, в други има и по съребрена линия. В някои фамилии туморите са епизодични - не са във всяко поколение. Имате ли болен в рода обаче, трябва повече предпазливост. На преглед се ходи по-често, а появи ли се тумор, лечението е като при агресивните видове.
Коментари към Регистър за наследствени тумори ще помага при диагностицирането на рак