Само 25% от хората с хемофилия по света получават адекватни грижи
Денят се чества от 22 години. По поводът беше открита изложба на 60 рисунки на деца, болни от хемофилия. Тя се намира на „Мостът на влюбените" при НДК в София. Хемофилията е наследствено заболяване, което се дължи на отсъствието на даден компонент в кръвта, поради което се затруднява или почти липсва кръвосъсирването.
„Единственият засега начин на лечение е вливане в кръвта на болния на съответния липсващ фактор. Поне засега проблемите са много. Единият от тях е количествата, доставяни от държавата, препарати. Те са недостатъчни. Ние сме на последно място в ЕС по количества годишно закупувани от държавата. В момента има една реформа за преминаване на осигуряването на тези препарати от а от Министерството на здравеопазването към НЗОК. Ние се надяваме, че стази промяна качеството на достъпност на хората с хемофилия, ще се подобри", разказаха Йордан Недевски председател на дружеството по хемофилия и Виктор Паскалев, зам.-председател на дружеството.
Ако има достъп до лечение, болните от хемофилия могат да водят нормален живот, обясниха още експертите.
По време на откриването на изложбата от дружеството призоваха всички да се включат в пролетната кампания безвъзмездно и доброволно кръводаряване. За по-малко от час е имало десет дарители днес на пункта пред храм-паметника „Св. Александър Невски". Това обясни д-р Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна травмотология на ВМА. Около 50 души всяка година даряват кръв на това място. 162 000 са дарителите през миналата година, като една трета от тях са хора до 30 години. Благодарение на това в страната са дарени 82 230 литра кръв. Инициативата тази година е под надслов „Запалете свещичка, дарете кръв, дарете живот от себе си!".
Коментари към Само 25% от хората с хемофилия по света получават адекватни грижи