Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка

Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка

от 21 авг 2012г., обновено на 28 ное 2012г.
Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари
Млада жена роди детето си след операция от рак на шийката на матката, благодарение на робота "Да Винчи" в Плевен, съобщи проф. Григор Горчев. В световната медицина до този момент нямало информация за сходен случай. Той уточни, че в света досега са направени 16 операции със запазване на матката, но сред пациентките нямало данни за бременност и раждане.

32-годишната жена сега родила момиченце с тегло 1,3 кг. Това е първото й дете. Терминът е бил чак за октомври. Бебето е недоносено и е в кувьоз, но няма риск за живота му. Вече диша самостоятелно, каза проф. Горчев.

Операцията с робота била направена през септември 2010 г., като лекарите успели да запазят матката. "Беше изключително трудно и сложно, защото жената беше с един яйчник. Повдигнахме го по-високо, за да не бъде засегнат от лъчетерапията. Другият яйчник е бил отстранен по-рано заради киста. Едно грешно движение можеше да прекъсне съдовете, които хранят матката", поясни проф. Горчев.

След интервенцията лекарите сложили катетър в матката, като така я съхранили за бъдещо раждане. Ракът е открит при рутинен преглед, на който жената отишла, защото не можела да забременее. Тогава се установило, че туморът е в начален стадий.

"За първи път правя трансфер на ембриони в матка без шийка, но успяхме от раз - жената забременя", каза д-р Стефан Стефанов от Клиничен институт по репродуктивна медицина в Плевен. Трудността идвала от променената след операцията анатомия на матката. За да се избегне рискът от спонтанен аборт, гинеколози направили след това и серклаж - зашиване на отвора на матката.

Имам много пациентки, които идват за ин витро след конизация - това е частично отстраняване на маточната шийка в предракови състояния, каза още д-р Стефанов. тези жени по-трудно забременявали по естествен път. При тях често се налагала асистирана репродукция, но проблемът им не бил толкова сериозен като при болната с операция от рак. Жената определено е проявила смелост, коментира д-р Стефанов. След интервенцията с робота и последвалата лъчетерапия, тя била подложена и на хормонална стимулация преди ин витрото. България води по смъртност от рак на маточната шийка в Европа. Всеки ден една жена умира поради тази диагноза.

0.0/5 0 оценки

Коментари към Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка
    www.framar.bg 
    на 29 July 2025 в 13:23
    Коментирайте "Световен прецедент - жена роди след операция на рак на маточната шийка"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 586 дни, 22 часа и 1 мин.

СИНФЛОРИКС - има ли карантина след поставянето?

преди 929 дни, 21 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 13 дни, 5 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 18 дни, 3 часа и 27 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 20 дни, 3 часа и 4 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 25 дни, 1 час и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТУЯ ОКЦИДЕНТАЛИС 200 СН

ЛЕКОВИТА ДЕЙЛИ МАГ + В6 2500мг. амп.25мл. * 10

ГОРЧИВ СИРОП ЖЪЛТА ТИНТЯВА 300мл.

ВИТАМИН C-ФАСТ ЗА ДЕЦА ампули за пиене с вкус на ягода и касис 2 мл * 10 НАТУРФАРМА

КОКОНА ФУУТ ГАРД ДЕЗОДОРАНТ ПУДРА ЗА КРАКА 50 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИНОФОЛИК HP саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 юли 2025г. в 11:03:32

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 юли 2025г. в 10:55:52

ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ капсули 500 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 юли 2025г. в 10:53:57

ВАГИЗАН овлажняващ крем + апликатор 25 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 юли 2025г. в 10:53:18

ИНОФОЛИК HP саше * 30

Коментар на: Ива от 29 юли 2025г. в 00:05:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival