Според доклада на ЕК, нови психоактивни вещества се разпространяват с безпрецедентни темпове
Тези наркотици, които могат да бъдат точно толкова опасни, колкото и забранените вещества, често се продават по интернет и в специализирани магазини. Комисията възнамерява да направи правилата за борба с тези наркотици по-строги, за да предотврати свободната им продажба на пазара.
Според ново проучване на Евробарометър, публикувано днес, новите вещества, които имитират ефектите на забранените наркотици, са все по-популярни, като 5% от младите хора в Европа заявяват, че са ги употребявали. Евробарометър твърди, че във всички 27 държави-членки на ЕС мнозинството от младите хора на възраст 15-24 години смятат, че тези вещества трябва да бъдат забранени.
„Новите синтетични наркотици се разпространяват с безпрецедентни темпове в Европа. Те могат да бъдат токсични, да водят до пристрастяване и имат дълготрайни неблагоприятни ефекти," каза заместник-председателят Вивиан Рединг. Според нея са необходими мерки на европейско равнище, за да бъдат защитени децата.
Сегашната система за идентифициране на нови наркотици не може да се справи с голямото нарастване на броя на тези вещества на пазара. Затова правилата трябва да бъдат направени по-строги, за да се гарантира, че младите хора няма да попаднат в капана на опасните наркотици, настоява Рединг.
При сега действащата система за ранно предупреждение, е лесно да бъдат заобиколени контролните мерки и да бъдат произведени нови наркотици, които може да са разрешени, но да имат сериозни вредни ефекти.
Комисията обмисля различни алтернативи, за да подобри ефективността на правилата на ЕС, като например алтернативи на криминалните наказания, нови начини за мониторинг на нови вещества, пораждащи безпокойство, и съгласуване на мерките за контрол на наркотиците с мерките за безопасност на храните и продуктите. През есента Комисията ще представи редица варианти в това отношение.
Според доклада, новите психоактивни вещества се разпространяват с безпрецедентни темпове в Европа. От 2005 г. насам са докладвани 115 такива вещества. През 2010 г. е отбелязан рекорден брой от 41 нови наркотици, в сравнение с 24 през 2009 г. и 13 през 2008 г. Те включват вещества на растителна основа, синтетични производни на добре познати наркотици и т.нар. „дизайнерски наркотици".
Новите психоактивни вещества все повече се превръщат в глобален проблем. Според Световния доклад за наркотиците от 2011 г. на Службата на ООН по наркотиците и престъпността, докато употребата на „традиционните наркотици" като кокаин, хероин и екстази е „по принцип стабилна", на незаконния пазар навлизат нови наркотици, тъй като дилърите се възползват от химични вещества, за които не съществува международна нормативна рамка.
5-те процента от участниците в проучването, които признават, че употребяват нови синтетични наркотици, са си ги набавяли главно чрез приятели (54%), на партита или в клубове (37%), от специализирани магазини (33%) или по интернет (7%).
Публикуваното днес проучване на Евробарометър показва, че 1 от всеки 3 млади мъже (32%) и 1 от всеки 5 млади жени (20%) признават, че са употребявали канабис поне веднъж в живота си. Европейските граждани на възраст 15-24 години правят ясно разграничение между канабис и други забранени наркотици - както по отношение на тяхната наличност, така и по отношение на техния ефект върху здравето.
Като цяло много повече млади хора смятат, че кокаинът (95%) и екстази (92%) са свързани с по-висок здравен риск за редовно употребяващите тези наркотици, отколкото канабисът (67%), като за сравнение този процент за алкохола е 57%.
От младите хора, които никога не са употребявали канабис, 75% са на мнение,че редовната му употреба е свързана с висок риск; за сравнение - това мнение споделят 36% от онези, които са употребявали наркотика през изминалата година. 57% от участниците в проучването смятат, че могат лесно да се сдобият с канабис в рамките на 24 часа, а само 22% от тях са на същото мнение за екстази или кокаин.
Коментари към Според доклада на ЕК, нови психоактивни вещества се разпространяват с безпрецедентни темпове