Хепатит В е по-заразен от СПИН
Предаването на вируса на хепатит В става по 2 начина - хоризонтален и вертикален. Първият включва зараза по контактно-битов (татуировки, пиърсинг) и полов път. Предаването чрез кръводаряване е сведено до минимум, тъй като кръвта се изследва от дълги години за хепатит В, а от 1994 година в България и за хепатит С.
Вертикалното предаване е от майката на бебето, което може да стане както вътреутробно чрез плацентата, така и по време на раждането и след това, обясни доц. Кръстев.
Единствено Хепатит А има сезонност и цикличност - най-често се проявява в края на лятото, като пиковете на болестта са на период от около 5-6 години. Той не хронифицира и при него смъртността е значително по-ниска - между 0,16 и 0,5%. При острата форма на хепатит В достига до 2%. Между 90 и 95% от болните от хепатит В оздравяват, но за останалата част рискът да се разболеят от цироза или рак на черния дроб е висок, подчерта доц. Кръстев.
Той допълни, че има известно припокриване на част от симптомите при различните хепатити - отпадналост, безсилие, липса на апетит, грипоподобни симптоми, болки в мускулите, тежест в дясното подребрие. Необходимо е да се правят редовни кръвни изследвания, за да се засече промяната в кръвната картина, която да сигнализира за евентуалното наличие на хепатитен вирус, категоричен бе доц. Кръстев.
За хепатитите от типа А и В има ваксина. Хепатит С все още не разполага с превантивно лечение.
Смъртността от хепатит С в САЩ е съпоставима с тази от СПИН. През 2002-а година в Европа от тип С загиват 85 хил. души, а годишно в световен мащаб от тип В умират между 320 и 1 млн. човека. 2,5 млрд. души са имали контакт с вируса на хепатит В, а 350 млн. са хронично инфектирани с него. Хепатит С носят около 150 млн. души в света.
Коментари към Хепатит В е по-заразен от СПИН