Шанс за живот за шестима българи, страдащи от рядка сърдечна патология, благодарение на CRT-D пейсмейкър
Екип от лекари от Университетската болница „Проф. Александър Чирков“ дават шанс за живот на шестима българи, които страдат от рядка сърдечна патология. Спасението им е възможно благодарение на системата CRT-D.
За устройството и метода
Устройството CRT-D представлява ресихронизираща система за стимулация с кардиовертер – дефибрилатор. Имплантира се в случаите, когато анатомията на сърцето е различна от нормалната или хората страдат от сърдечна недостатъчност, следствие от аномалия, а това не позволява да се извърши трансплантация, тъй като има допълнителни не само сърдечни, но и структурни увреждания.
Методът е част от високотехнологичните системи
Интервенциите
Преди имплантирането на CRT-D пациентите са прегледани, поставена им е и диагноза. Цялостното им състояние е оценено от доц. Виолета Грудева от Отделението „Образна диагностика“ и д-р Незабравка Чилингирова от кардиологичната клиника.
На всеки от пациентите е направена компютърна томография на сърцето. Тя е необходима, за да бъдат видени ясно промените при вродените малформации на сърцето. Благодарение на факта, че показва детайлно състоянието на съдовете и сърцето, лекарите са в състояние да планират прецизно бъдещата интервенция.
След подготовката идва ред на процедурите. Проф. Светослав Йовев поставя кардиостимулаторите.
Медицинските случаите
В научната литература не е описан клиничен случай, при който CRT-D се имплантира в дясно, защото в лявата част няма венозен достъп, а пациентът е и с придружаващо кожно заболяване точно на мястото, където е осъществена имплантацията, съобщават от Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“.
Става дума за аномалия на венозната система, при която липсва нормален обмен в ляво до сърдечните кухини. Съществува и туморно образувание по кожата. Имплантирането на устройството се затруднява сериозно заради проблемната венозна система и дефектите й. Както разясняват специалистите, за поставянето на CRT-D има стандарт за достъпа и това е лявата страна.
Екипът на проф. Светослав Йовев анализира случая задълбочено. Алтернативният достъп е контралатералната страна. Когато достъпът е от дясно, е от значение не само процедурата да се извърши по стандарт и майсторски, но и да не бъде загубена ефикасността на шоковата терапия. Както информират от Университетската болница, благодарение на мултидисциплинарния подход, на точното програмиране и правилното определяне на мястото на всички електроди, екипът на проф. Йовев се справя успешно.
>>>Вродени пороци на сърдечно-съдовата система
Не по-малко сериозен и труден е и казусът на жена с дисфункция на лявата камера. Жената, която сега е на 37 години, от дете има още и антриовентрикуларен блок(AVблок) и имплантиран пейсмейкър. Коронарният й синус не е покрит, а това е най-редкият вид дефект на предсърдната преграда. Изследванията и компютърната томография показват, че има дефекти в дясното предсърдие, но и множество извити малки венозни съдове. Те от своя страна достъпа както до коронарния синус, така и до цялата сърдечна система.
В този случай най-доброто решение е да се имплантира CRT-D кардиостимулатор, което успешно прави проф. Светослав Йовев.
Общото при останалите четирима болни е, че при тях сърдечната кухина не е разположена нормално и достъпът до нея е затруднен, поясняват от болницата. Транспозициите на двете сърдечни камери са сериозни малформации, но независимо от трудностите, специалистите от се справят отлично с постояването на CRT-D.
За проф. Светослав Йовев
Кардиохирургът проф. Светослав Йовев, който е категоричен, че кардиологията е най-бързо развиващата се специалност в българската медицина и е на световно ниво, е специалистът, имплантирал за първи път в България през 2002 г. ресинхронизираща система за стимулация(CPT), а през 2004-а и първото комбинирано устройство за сърдечна ресинхронизация с кардиовертер-дефибрилатор – CRT-D.
Проф. Йовев е специалист по кардиология, инвазивна кардиология и вътрешни болести. Специализирал е в Италия, Чехия и Германия.
Един от учениците на проф. Чирков днес проф. Светослав Йовев оглавява Отделението по кардиостимулация и електрофизиология в УМБАл „Проф. Александър Чирков“.
НОВИНАТА е свързана към
- Сърдечна недостатъчност
- I50.0 Застойна сърдечна недостатъчност
- I50 Сърдечна недостатъчност
- Лечение със спиронолактон
- Хидралазин
- Дигоксин
- Изкуствен пейсмейкър
- КП № 29 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРА И ИЗОСТРЕНА ХРОНИЧНА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ БЕЗ МЕХАНИЧНА ВЕНТИЛАЦИЯ
- Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност
- Червен напръстник
Коментари към Шанс за живот за шестима българи, страдащи от рядка сърдечна патология, благодарение на CRT-D пейсмейкър