Ще имаме втори медицински робот до края на годината
Първият робот в България се намира в болницата на проф. Горчев от 2008-а година. Той е гинекологичен и всеки ден оперира по една пациентка. Други десетки попадат в листата на чакащите.
Вторият робот ще е урологичен и по всяка вероятност ще заработи във Военно-медицинска академия в София. "Имаме нужда и от трети - хирургичен робот, дори от четвърти за кардиохирургията, но засега няма инициатива за тяхната доставка. И тъй като обичаме да се сравняваме с Румъния - докато ние имаме един робот, те имат цели 5 ", подчерта проф. Горчев.
Според светилото в родната медицина, бъдещето на лечението е именно в роботиката. Но преди да достигнем до този етап трябва да развием т.нар. ендоскопски (безкръвен) метод на операции. Докато в повечето чужди страни 90% от операциите са ендоскопски, а само 10 на сто отворени, то у нас показателите са обратните - при 90% от пациентите се правят разрези, често огромни и с трайни белези. "Отворената хирургия трябва да остане в миналото. Престъпление е на една жена на 23 година да й се отваря коремът", категоричен е проф. Горчев. По думите му никой не може да спре развитието на медицината.
В цяла Европа вече шетат медицински роботи - в повечето случаи произведени от НАСА. Американските супермашини оперират най-много в инвазивната кардиология, следват урологията и гинекологията. Роботът всъщност е единственото спасение за онкоболни жени с наднормено и свръхнаднормено тегло. "С пикап ми докараха жена на 44 години от Петрич. Тя тежеше 212 кг. Никой не се наема да оперира такива жени", обяснява Горчев.
Тези операции обаче все още са изключително скъпи за българите. Една интервенция струва около 12-13 000 лева. Държавата все пак поема част от сумата. Частите на супермашината също са изключително скъпи - само един инструмент струва около 10 000 лева.
Все още обаче у нас липсва онази модерна болница, в която на едно място да са ситуирани цялата необходима техника и квалифицирани медици, които успешно да лекуват онкологичните заболявания с помощта на новите технологии. От части това е и причината само през 2011-а година 1063 българи да са предпочели лечението с кибер ножа в Турция.
Буквално за три дни пациентът може да заяви манипулацията и тя да вече да е извършена, докато у нас размотаването може да трае и месеци.
Коментари към Ще имаме втори медицински робот до края на годината