Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците

Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците

от 02 дек 2013г.
Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Едновременната употреба на алкохол и ацетаминофен могат да причинят увреждане на бъбреците, доказват учените от Университета в Далас, САЩ.

Резултатите от проучването са представени на 141-вата Годишна научна среща на Американската асоциация по обществено здраве.

Това че парацетамолът уврежда черния дроб отдавна е известно, но новите изследвания показват, че при някои пациенти терапевтичните дози парацетамол в комбинация с алкохол, могат да доведат до бъбречно заболяване, категорични са учените.

Анализ на данните, получени в хода на мащабно проучване показва, че поотделно нито умеренато количество алкохол, нито терапевтичната доза парацетамол, са опасни или имат лоши последици.

Едновременната им употреба обаче значително повишава риска от тежко бъбречно увреждане. 
Според учените, по тази причина е много важно общопрактикуващите лекари да информират пациентите с остра и хронична болка, които приемат аналгетици, съдържащи парацетамол, за потенциалните рискове от развитие на бъбречно заболяване.

Рискът е особено голям, тъй като, проучванията сочат, че над 36 милиона жители в САЩ използват подобни аналгетици при различен вид болка, без да се консултират с лекар.

Нефротоксичният ефект на парацетамол се проявява при използване на дози, надвишаващи средностатистическите. Известен е също ефектът на алкохола върху бъбречната филтрация на транспортни протеини, които от своя страна могат да повлияят на метаболизма на парацетамол в тялото.
Над 10 хиляди души са участвали в проучването - 38,13 % от тях умерено са консумирали алкохол, 5,6 % - използвали терапевтични дози парацетамол, а 2,6 % едновременно са употребявали алкохол и ацетаминофен. 

От едновременно употребилите алкохол и лекарството - 1,2 % са били впоследствие с нарушена бъбречна функция.

Рискът от бъбречна дисфункция по време на едновременния прием на алкохол и парацетамол е значително по-висок при по-възрастни хора, при мъжете, при хора с по-мургава кожа, като испанците, например и при пациенти със съпътстващи заболявания и състояния като хипертония, диабет и затлъстяване.

Експертите отбелязват, че хроничната употреба на алкохол, както и използването на някои лекарства (например антиконвулсанти), свързани с взаимодействие с цитохром Р450 (CYP 450), могат да повишат токсичността на ацетаминофен.

5.0/5 1 оценка

Коментари към Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците
    www.framar.bg 
    на 06 August 2026 в 13:19
    Коментирайте "Eдновременната употреба на алкохол и ацетаминофен може да причини увреждане на бъбреците"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Терапия с теклистамаб предотврати отхвърляне на присаден бъбрек при мъж на диализаТерапия с теклистамаб предотврати отхвърляне на присаден бъбрек при мъж на диализа

Терапия с теклистамаб предотврати отхвърляне на присаден бъбрек при мъж на диализа

от 06 авг 2026г.Прочети повече
Витамин B3 подобрява шансовете за оцеляване на деца с рядко генетично заболяванеВитамин B3 подобрява шансовете за оцеляване на деца с рядко генетично заболяване

Витамин B3 подобрява шансовете за оцеляване на деца с рядко генетично заболяване

от 06 авг 2026г.Прочети повече
Мелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопаузаМелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопауза

Мелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопауза

от 05 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 34 дни, 23 часа и 38 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 43 дни, 23 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАРСИАНЦИ С ЧЕРЕН БЪЗ желирани таблетки * 60 СТАДА

БАЛЕН ЧЕРЕН КИМИОН капсули * 80

МОСКИТО РЕПЕЛЕНТ ЗА ЗАЩИТА ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ до 6 ч спрей аерозол 100 мл

РАДИКА МЕХЛЕМ НЕВЕН И ЧАЕНО ДЪРВО 30мл.

БАЛЕН МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АРИТАВИ капсули 30 мг * 28 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 авг 2026г. в 10:08:56

ЧАЙ ФИЛТЪР ДЕМИР БОЗАН * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 авг 2026г. в 10:07:13

ЕНЗИ-МИЛ таблетки * 60 БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 авг 2026г. в 10:06:02

АРИТАВИ капсули 30 мг * 28 ТЕВА

Коментар на: Ирена Йосифова от 05 авг 2026г. в 21:52:25

ЧАЙ ФИЛТЪР ДЕМИР БОЗАН * 90

Коментар на: Христина от 05 авг 2026г. в 20:03:28
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival