д-р Марио Янакиев: Най-добрата превенция на морбили е ваксината
Доктор Марио Янакиев е един от най-популярните и обичани педиатри, особено активен в социалните мрежи. Автор на две книги за детското здраве и на популярна серия хранителни добавки. Използваме случая със заболелите от морбили и възникналата след това вълна в социалните мрежи, за да дадем компетентно мнение по темата.
С какво е опасно заболяването морбили?
Шарката морбили е по-особена. За това й обръщаме повече внимание. Тя е по-контагиозна /по-заразителна/ и при голяма част от децата , но и при възрастните протича по-затегнато – с нарушено общо състояние, висока температура и кашлица. Друга нейна характеристика е, че усложненията при нея са по-чести и по-тежки...
Създава ли се излишен медиен шум или ситуацията е наистина сериозна?
Мисля, че няма нужда от паника. Не е нужно непрекъснато да се атакува медийното пространство и да се броят заболелите. Но е добре, майките да вземат мерки и една от тях е да разгърнат имунизационния паспорт на децата си. Недопустимо е при наличието на ефективна и сравнително безопасна ваксина да допуснем епидемия.
Кои са първите симптоми, по които да може то да се разпознае от родителите?
Шарката има типични прояви. Може да започне с висока температура – над 39 градуса, която трудно се повлиява от антипиретици. Друг характерен симптом е кашлицата. Тя е честа, суха и водеща до повръщане. Именно това съчетание в началото на болестта "температура+кашлица" е рисково и при неправилно лечение може да доведе до пневмония. Няколко дни след температурата се появява типичния обрив. Той е ситен, леко надигнат над кожата и започва от областта зад ушите, като в първите 24 часа обхваща лицето и шията. Обривът е с розово – червен цвят и избледнява при натиск. Има силна тенденция за сливане /конфлуиране/ и не след дълго се образуват червени плаки. Кожата придобива вид на географска карта, особено характерно за главата, шията и горната част на тялото. Друг, много типичен симптом е конюнктивитът – силно зачервени очи...
Съществува ли превенция, практична достатъчно, за да се ползва?
Естествено най-добрата превенция е ваксината. Тя влиза в състава на трикомпонентната срещу рубеола-паротит-морбили. Тази ваксина е жива, ефективна е и твърдя, че една от най-безопасните. За малките бебета –тъй като нямат поставена ваксина, трябва родителите да прецизират контактите с другите по-големи деца.
Има ли заболели след извършена ваксинация? Какви са рисковете пред дете без извършени ваксинации?
Естествено е, че ваксината не дава 100 % гаранция за невъзприемчивост. Когато имаме епидемия и имаме голям натиск от болни, то може да се стигне до пробив при ваксинирани деца. Но децата, които са имунизирани (по принцип) изкарват болестта по-леко и без усложнения.
Искам да припомня, че през 2017 година в Румъния имаше ужасяваща епидемия от морбили. Тогава (за съжаление) имаше и смъртни слчаи, болшинството от които бяха от богати семейства, които не бяха си ваксинирали децата. Но нека да завършим оптимистично. Смятам, че до епидемия в България няма да се стигне. Все още у нас, процентът на ваксинирани е много голям и това ще ограничи разпространението на тази шарка.
През периода 1969 – 2013 година развитието на имунизационната програма, по отношение на морбили в България, минава през няколко етапа, които се характеризират с различни ваксинални схеми и подходи, които са с различна ефективност.
- За родените 1969 – 1971 – ваксинират се с моноваксина, щам „Ленинград” неболедувалите деца във възраст от 1 до 8 години…
- За родените 1972-1982 – ваксинират се всички деца над 10 месеца с моноваксина с щам „Ленинград”
- За родените от 1983 до 1992 година – при 90% от децата са имунизирани двукратно с моноваксина в бебешка възраст и на 4-ри години…
- За родените след 1992 година се въвежда комбинирана ваксина ММР – срещу морбили, паротит и рубеола. Децата се имунизират на 13 месеца и на 12 години…
Ако търсите в имунизационните календари на вашите деца, то комбинираната ваксина е била под наименованието Priorix , а сега – MMR VaxPro.
Основателно си задавате въпроса – колко трае действието на една ваксина? Обикновено - 10 години.
Над интервюто работи: Ивайло Тончев
Източник на снимката: www.d-rmario.com
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ОТ НУЛА - Д-Р МАРИО ЯНАКИЕВ
КОДЪТ НА ДЕТСКИЯ ИМУНИТЕТ - Д-Р МАРИО ЯНАКИЕВ
ИМУНОКИДС сироп 200 мл ДР. МАРИО ЯНАКИЕВ
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Морбили (дребна шарка)
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Американският континент е първият регион в света, който успя напълно да изкорени болестта морбили
- Д-р Марио Янакиев представя серията Pediakid
- Двете жени с морбили от Пловдив са били ваксинирани
- Случаите на морбили в страната вече са 32
- Проф. д-р Кантарджиев: Регистрираните случаи на морбили в страната са 1158
- Над 22 хиляди случая на морбили в Европа за 14 месеца
- УНИЦЕФ и СЗО призовават за спешни действия за предотвратяване на епидемии от морбили и полиомиелит
Коментари към д-р Марио Янакиев: Най-добрата превенция на морбили е ваксината