Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лицата, които променят света около нас Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

от 01 дек 2011г., обновено на 21 окт 2024г.
Автор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Насилие. Звучи така просто и ясно, но въпреки, че всички се борим против него, то е често срещано – в домовете ни, в офисите ни, на улицата. Време е да се замислим и да осъзнаем, че имаме права, че и ние, и насилниците сме жертви, които имат нужда от помощ. По темата разговаряме с  Християна Тодорова, психолог в Кризисен център за деца и жени, преживели насилие – "Самарянска къща" към сдружение „Самаряни“, гр. Стара Загора.

Има ли определение за понятието „насилие“, което да обхваща всички възможни форми на проявление?

Терминът „насилие“ не може да бъде едностранно дефиниран, тъй като това е понятие, което позволява повече от една интерпретация. В контекста на нашата работа в Кризисния център, насилие може да се нарече всяко действие или поведение, което предизвиква физическа, сексуална и емоционална вреда или страдание, както и опитът за такова насилие и принудителното ограничаване на личната свобода и живот на индивида. Насилието може също така да включва и злоупотреба с икономическото положение чрез лишаване на жертвата от финансова независимост.

Кои са най-честите жертви насилие, можем ли да дефинираме определени групи, които са по-податливи?

Според програмата за превенция и защита от домашното насилие на МВР, съществуват следните рискови групи:

Високорискови жертви на насилие:

  • хора с девиантно или криминално поведение;
  • хора, принадлежащи към деструктивна семейна и/или социална среда;
  • хора с отклонения в психичното и интелектуално развитие.

Умеренорискови жертви на насилие:

  • хора, произхождащи от непълноценни семейства;
  • хора с ексцентрични навици;
  • деца без родителски контрол.

Нискорискови жертви на насилие:

  • хора с нормална жизнена, професионална и социална среда.

Нашият опит сочи, че неблагоприятната семейна среда, наличието на насилие като модел в рожденото семейство и липсата на емоционална подкрепа от страна на близките хора са в много голяма степен определящи за формирането на бъдещата „жертва“. Казано иначе, семейство с жертва и насилник често е причината по-късно децата да се окажат в една от двете роли.

Могат ли мъже да бъдат жертви на насилие?

По данни от изследвания на неправителствени организации 92% от жертвите на домашно насилие са жени, а едва 8% – мъже, като мъжете прибягват преди всичко до физическа саморазправа, а жените са по-склонни да упражняват психически тормоз. Насилието над мъже все още не се приема достатъчно сериозно, както в национален, така и в световен мащаб, но то съществува и този проблем не бива да бъде омаловажаван.

мъж и жена си крещят

Винаги ли насилието трябва да се свързва с физическа разправа?

Физическата разправа е най-крайната и брутална форма на насилие, но емоционалното насилие далеч не бива да бъде пренебрегнато.

Още народът е казал: „Лоша рана заздравява, лоша дума не се забравя“. Последствията от психическия тормоз могат да бъдат не по-малко драматични и болезнени и включват разнообразни психосоматични разстройства, нарушения в съня и храненето, суицидни мисли, страхове, несигурност, комплекси, липса на ясна преценка съзнание и много други.

Какви са адекватните действия, които могат да се предприемат, ако има регистриран случай на насилие?

Когато има регистриран случай на насилие, най-адекватно е жертвата да се свърже с най-близкото районно полицейско управление и да потърси помощ. Когато има данни за непосредствена опасност за живота или здравето на пострадалото лице, може да се подаде молба до полицейските органи за налагане на спешни мерки за закрила.

Също така, пострадалите могат да потърсят помощ, като се свържат със специалист на нашата консултативна линия 042/ 641111. В Кризисният център предоставяме осигуряване на социално-психологическа подкрепа, правни консултации и възможност за спешно настаняване при нужда.

Кой и кое определя кога насилието излиза от рамките на стандартен спор или дори скандал, които отшумяват бързо и никой не ги помни на другия ден?

В рамките на нашето все още в голяма степен патриархално общество съществува значителен толеранс към проявите на насилие и дори жестокост. Насилието като метод на възпитание е широко разпространено, децата свикват с него от най-ранна възраст, докато в САЩ например, една плесница вече означава насилие. Жените в България не се определят като малтретирани, докато не се стигне до наистина сериозни последствия, като счупени кости, масивни кръвоизливи, аборти и други, при които жените биват многократно хоспитализирани, а понякога се стига и до летален изход.

Думите на бащата-насилник „Бия те, за твое добро, за да станеш човек!“ полагат емоционалните основи на търпимостта към насилие. В живота си на възрастен жертвата много често стига до патологична зависимост към съжителя си-насилник си и приема нанесения й побой като доказателство за любов – „Щом ме удря, значи не съм му безразлична; щом ме бие, значи ме обича“.

Коментират ли свободно проблемите си жертвите на насилие? Защо то винаги се крие?

Пострадалите обичайно са много объркани, нерядко вярват, че ежедневният психически и физически тормоз е нещо нормално и напълно в реда на нещата.

Често, вследствие на преживяното телесно и емоционално малтретиране, жертвата е толкова „обработена“ и до такава степен зависима и внушаема, че смята себе си за виновна за това, което се случва. Допълнително жените изпитват чувство на безпомощност, повишено напрежение, занижена себеоценка, когнитивни изкривявания, които пречат на трезвата им преценка за реалността.

Дори да осъзнава, че нещо не е наред, жертвата не винаги е способна да потърси помощ и закрила. От една страна, заради ограниченията, които насилникът й налага, от друга – поради страх от още по-тежка саморазправа.

Друга причина за липсата на действие са предразсъдъците в обществото ни, страха от това „какво ще кажат хората“. За жалост в голяма част от българските семейства продължава да се счита, че претърпяното насилие е нещо срамно, което трябва да остане заключено вкъщи. Затова пострадалите невинаги си признават и трудно се осмеляват да направят първата крачка към независимостта.

Има ли полза от работата с жертви на насилие?

Жените, потърсили нашата помощ, много трудно се решават да предприемат мерки, за да защитят себе си и в много от случаите – децата си. Голям процент от жертвите на домашно насилие се връщат при насилника си. Дали от безизходица, дали от любов, дали от липса на смелост да се справи сама с реалността…

В много от случаите жертвите на домашно насилие ни търсят втори и трети път. В Кризисния център им предоставяме възможност да се справят с интензивните си преживявания в една защитена и подкрепяща среда. Подпомагаме пострадалите да преодолеят чувствата си на срам, вина, безпомощност и отчаяние и да осъзнаят, че имат избор, че могат да противодействат на тормоза и да намерят помощ. Много важно е за тях да успеят да изградят собствена сила, независимост и автономност, да разберат какви са правата им, да осъзнаят собствената си ценност, за да бъдат способни след това да започнат един нов и красив живот – без зависимост, страх и насилие.

Какъв съвет бихте дали на читателите ни?

Осъзнавайте, чувствайте, усещайте, знайте! И най-важното – не оставайте безразлични! Насилието в обществото е проблем, за който всички ние сме отговорни.

Датата на пубикацията е обновена по технически причини.

3.0/5 5 оценки

Коментари към Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:12
    Коментирайте "Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лицата, които променят света около нас
  • Мъж в капана – когато насилникът е... тя
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Когато детето се превърне в домашен насилник: Съвети за справяне
  • Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
  • Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Различните форми на домашен тормоз
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Насилие в учебни заведения и детски градини

преди 2696 дни, 23 часа

Как да направя домашно крема сирене?

преди 2978 дни, 2 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Продавам ваксина StroVak

преди 1 час и 9 мин.

Продавам немска ваксина StroVak

преди 1 час и 26 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 16 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 1 час и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Мъж в капана – когато насилникът е... тя Мъж в капана – когато насилникът е... тя

Мъж в капана – когато насилникът е... тя

от 09 юли 2025г. Прочети повече
Y07 Други форми на лошо отношение Y07 Други форми на лошо отношение

Y07 Други форми на лошо отношение

от 21 май 2025г. Прочети повече
Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Да се върне ли в България смъртното наказание Да се върне ли в България смъртното наказание

Да се върне ли в България смъртното наказание

от 31 юли 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival