Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Хлорираните басейни увеличават риска от рак?

Хлорираните басейни увеличават риска от рак?

от 04 яну 2011г.
Хлорираните басейни увеличават риска от рак? - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Когато става дума за пречистване на водата, най-често се сещаме за добре познатия метод на хлориране. Плуването в хлориран басейн обаче може да повиши риска от рак, показват нов набор от изследвания, които са идентифицирали повече от 100 химически странични продукти в басейните, отделяни в резултат на използването на хлор като дезинфектант.

  Работата е на твърде ранен етап, за да може да се каже, че хората трябва да спрат да плуват в басейни, казва Манолис Кохевинас, епидемиолог в Центъра за изследване в областта на епидемиологията на околната среда в Барселона. Изследванията са били малки и са установили покачване на кръвните маркери, които са свързани с рака, а не на самия рак сам по себе си.

  Все пак, казва Кохевинас, заключенията показват, че хората трябва да положат повече усилия за намаляване на излагането на хлор. „Хората не трябва да се страхуват от плуването, но ние трябва да направим повече изследвания върху това дали има по-добри практики за дезинфекция на басейните,", анализира експертът.

  Хлорът е наистина добър в убиването на микробите в басейна. С течение на годините, обаче, учените стават все по-загрижени за възможните последици за здравето. Във водата хлорът реагира с потта, урината, кожни клетки и други органични материали и произвежда разнообразни видове химически странични продукти. При проучвания с животни някои от тези химикали са били свързани с астмата и рака на пикочния мехур.

  В едно ново проучване химици за първи път са анализирали точно това, което се намира в хлорирана вода от обществен плувен басейн в Барселона. Те идентифицирани повече от 100 химически странични продукти във водата. Много от тях се оказали токсични. Някои от тях никога не са били откривани в басейна или в хлорирана питейна вода.

  При другите две проучвания 50 здрави възрастни са пуснати да плуват няколко „дължини" за време от 40 минути. Изследователите измерили нивата на някои вещества в кръвта, урината и вдишвания на плувците - както преди, така и след плуването им в басейна.

  Това,което учените очаквали, било да намерят някакъв знак за дихателни проблеми. Предишни изследвания са показали зачестяване на случаите на астма при спасители и състезателни плувци, както и по-чести проблеми с раздразнение на очите, носа и гърлото при басейнови работници.

  Сред различните маркери за дихателни проблеми новото проучване установило, че хлорът твърде лесно прониква в лигавицата на белите дробове. Това е знак, че е налице повишен риск от астма и алергични заболявания.

  Най-впечатляващите резултати дошли от страна на изследователската дейност, която следяла маркерите за рак. След 40 минути плуване, показва проучването, хората показали висок ръст на маркерите за увреждане на ДНК, което може да доведе до рак. Концентрациите на четири от най-честите странични химически продукти в басейна се оказали седем пъти по-високи след плуването на участниците в експеримента.

Още по темата:
  • Рискът от развитие на рак на гърдата намаля с до 50% при незначително редуциране на теглото Рискът от развитие на рак на гърдата намаля с до 50% при незначително редуциране на теглото
  • Алергия към хлор – защо кашляме след плуване и как да се предпазим Алергия към хлор – защо кашляме след плуване и как да се предпазим
  • Защо не бива да пием чешмяна вода? Защо не бива да пием чешмяна вода?
  • Крият ли рискове за здравето печените чушки Крият ли рискове за здравето печените чушки
2.4/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГЕ 132 АНТИОКСИДАНТ капсули * 60
69.75€ / 136.42лв.

ГЕ 132 АНТИОКСИДАНТ капсули * 60

ГЕ 132 АНТИОКСИДАНТ капсули * 30
38.86€ / 76.00лв.

ГЕ 132 АНТИОКСИДАНТ капсули * 30

НЕОКСИД таблетки * 30
13.10€ / 25.62лв.

НЕОКСИД таблетки * 30

Коментари към Хлорираните басейни увеличават риска от рак?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хлорираните басейни увеличават риска от рак?
    www.framar.bg 
    на 10 July 2026 в 22:59
    Коментирайте "Хлорираните басейни увеличават риска от рак?"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Натурални средства срещу липоми
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Как гладът убива рака
  • Кандилколистно обичниче
  • Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Крият ли рискове за здравето печените чушки
  • Преднизон
  • Вонящо обичниче, Миризливо обичниче
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Кои храни и напитки са подходящи в жегитеКои храни и напитки са подходящи в жегите

Кои храни и напитки са подходящи в жегите

от 10 юли 2026г.Прочети повече
Щитовидният хормон Т3 може да предпази деца с медулобластом от рецидивЩитовидният хормон Т3 може да предпази деца с медулобластом от рецидив

Щитовидният хормон Т3 може да предпази деца с медулобластом от рецидив

от 10 юли 2026г.Прочети повече
Ваксината MenB срещу менингит не предпазва от гонореяВаксината MenB срещу менингит не предпазва от гонорея

Ваксината MenB срещу менингит не предпазва от гонорея

от 10 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca?Cola Zero Zero?

преди 8 дни, 9 часа и 19 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 17 дни, 8 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАРАЦЕТАМАКС таблетки 500 мг * 20 ТЕВА

ТЕТРАЦИКЛИН АКТАВИС капсули 250 мг * 20 ТЕВА

ФОКСЕРО филмирани таблетки 100 мг * 20 АЛКАЛОИД

АНТИМОНИУМ ТАРТАРИКУМ 5 CH

МЕТИЛПРЕДНИЗОЛОН КОРТИКО таблетки 4 мг * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СЕТАЛОФТ таблетки 50 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2026г. в 17:34:48

КАРСИЛ капсули 90 мг * 30 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2026г. в 17:15:57

КАНЕСТЕН 1 % крем 20 г BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2026г. в 17:14:59

ЗАФРИЛА таблетки 2 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2026г. в 17:13:29

ТЕБОДОНТ ГЕЛ ЗА ИНТЕНЗИВНА ГРИЖА ЗА ВЕНЦИ С МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 18 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2026г. в 17:11:28
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival