Гените са виновни за желанието ни да рискуваме

Склонността към риск и авантюризъм идва от гените ни, установиха учени от САЩ.
Желанието ни да рискуваме е свързано с ген, който контролира отделянето на хормона на удоволствието в организма ни - допамин. При проучванията са анализирани генетичните комбинации на общо 635 различни доброволци. Установено е, че редица мутации в ДНК-материала са показателни за това дали човек е склонен да бъде авантюрист.
Изследването на американските учени показало, че има еднонуклеотиден полиморфизъм (SNP), при който мутацията на ДНК-молекулата се изразява в промяна само на една-единствена "буква" от последователността на базите.
Наблюдаваната връзка между генетичните мутации и авантюризма може би е свързана и с някои поведенчески разстройства и зависимости, смятат специалистите.
Все пак не всички, които имат високи стойности на хормона допамин в кръвта си, могат да се пристрастят. Според учените увеличеното ниво на хормона е знак най-вече, че има склонност към риск, експерименти и авантюристично мислене.
Резултатите от направените изследвания на американците потвърждават тези, които са постигнали техни австралийски колеги по-рано при проучванията си.
Австралийците също доказват, че това дали ще сме хазартни личности ни е генетично заложено, като е възможно да се наследи.
Над 2700 жени и близо 2000 мъже са били включени в изследването. Всички с повишен хормон имали сколнност към рисково залагане, като при мъжете пристрастяването било два пъти по-силно и по-често срещано.
При еднояйчни близнаци склонността към развитие на зависимостта била по-голяма.
По мнение на ръководителя на проучването проф. Wendy Slutske, за хазартната зависимост, както и за други зависимости, роля играе не само от един ген, а комбинацията от няколко.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ЖЕНАТА 250 мл
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЛАВРОВИ ЛИСТА 20 мл.
НАУ ФУДС L - ЛИЗИН таблетки 1000 мг * 100
ВИТЕКС ЕКСТРАКТ капсули 80 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ПРОМОФЕМИКЕЪР СЪПОРТ капсули * 40 DEEP AYURVEDA
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Щитовидни хормони
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Адювантна терапия
Коментари към Гените са виновни за желанието ни да рискуваме