Защо някои хора са по-податливи на тежко възпаление на венците (гингивит)
Екип от Вашингтонския университет за първи път открива, че при различните хора реакцията на тялото спрямо натрупването на зъбна плака също е различна. Зъбната плака представлява биофилм, който полепва по повърхността на зъбите.
Трудът е публикуван в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“ и хвърля светлина върху причините, поради които някои от нас са по-податливи на гингивит, загуба на зъби и други стоматологични проблеми.
Какви рискове крие зъбната плака за здравето ни?
Ако не се премахва редовно, зъбната плака продължава да се натрупва, което може да доведе до гингивит или възпаление на венците. То от своя страна създава риск от пародонтит – сериозна инфекция на венците, която уврежда меките тъкани и може да разруши костта, служеща като опора на зъбите. В резултат, не само че може да се стигне до загуба на зъби, но и да се отключат другИ заболявания като диабет, рак, артрит, стомашно-чревни и сърдечни нарушения.
Учените стигат още по-далеч, като откриват непознати досега възпалителни отговори на бактериалното натрупване в устната кухина*. Когато бактериите се натрупват по повърхността, се развива възпаление, чрез което човешкото тяло опитва да се справи с плаката. Доскоро се смяташе, че има два основни фенотипа (характеристики) на възпаление на устната кухина: силна и слаба клинична проява. Екипът от Вашингтон се натъква на трети, неизвестен до момента, който определя като „бавен“. При него се наблюдава забавена възпалителна реакция.
Новото изследване разкрива, че пациентите със слаба клинична проява обикновено развиват и по-лека възпалителна реакция.
Авторът д-р Ричард Дарво от Училището по стоматология към Вашингтонския университет споделя, че за първи път се наблюдава подобна хетерогенност по отношение на възпалителния отговор спрямо бактериалното натрупване.
Неговият колега д-р Джефри Маклийн пояснява: „Забелязахме, че при определена група от хора натрупването на зъбна плака става по-бавно, както и че преди началото на проучването в устната им кухина живеят различен вид микроби.“
Авторите смятат, че познаването на различните степени на възпаление на венците ще помогне да се предвиди при кои хора рискът от пародонтит е по-голям. Също така е възможно различната възпалителна реакция да е свързана и с различна податливост към други хронични възпалителни процеси като например хронично възпаление на червата.
Кога зъбната плака е полезна за човека?
Изненадващо за самите изследователи, по време на проучването става ясно, че натрупването на зъбен налеп предизвиква непознат до момента защитен отговор в тялото, който може да запази тъканите и костите невредими по време на възпалителния процес.
Тандемът неутрофили – зъбна плака
Механизмът разчита на белите кръвни клетки, наречени неутрофили. Тяхната роля в устната кухина се състои в контролиране броя на бактериалните клетки, така че да се поддържа здравословна хомеостаза (баланс на физиологичните показатели).
В този случай плаката не вреди, а напротив. Според учените нормалното й количество и състав имат благоприятен ефект върху функционирането на тъканите. Лабораторните експерименти върху мишки показват, че зъбният налеп позволява на неутрофилите да се придвижат от кръвотока през тъканта на венеца до процепа между него и самите зъби.
Неутрофилите ограничават броя на микробите в устната кухина
При добра хомеостаза неутрофилите подобряват способността на микробиотата да се противопоставя и ограничава навлизането и размножаването на екзогенни микроорганизми. С други думи, така човешкият организъм развива възпалителна реакция, благодарение на която вредните бактерии в устната кухина остават в норма и съответно по-рядко настъпват инфекции. Същевременно неутрофилите се грижат в устата да живеят онези микроби, които подпомагат доброто функциониране както на костта, така и на тъканите.
„Всеки би си задал въпроса „Защо тогава трябва да си мием редовно зъбите и да ги почистваме с конец?“. Причината е, че, спазвайки добра орална хигиена, ние създаваме среда, подходяща за полезните бактерии. Те, заедно с възпалителната реакция на човешкия организъм, успяват да отблъснат вредните. Почти веднага след измиване на зъбите започва процесът по репопулация, или размножаване на полезни микроорганизми“, пояснява д-р Дарво.
* Bamashmous, S., et al. Human variation in gingival inflammation. University of Washington School of Dentistry. PNAS. 2021.
- Study sheds new light on why some people may be more prone to serious gum infection: https://www.news-medical.net
- Human variation in gingival inflammation: https://www.pnas.org/content/118/27/e2012578118
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ГИНГИВАЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ 100 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ГИНГИВАЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ
БИОДЕНТ ХИАЛУРОН ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ 30 г
ПАСТА ЗА ЗЪБИ АСТЕРА ПАРОДОНТ С ПОМОРИЙСКА ЛУГА 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРГАДЕНТ ЗА ВЪЗРАСТНИ 75 мл
ТЕБОДОНТ ГЕЛ ЗА ИНТЕНЗИВНА ГРИЖА ЗА ВЕНЦИ С МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 18 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Натурални средства срещу кървене на венците
- Как да се справим с възпалението на венците
- Смрадлика, Тетра
- Спрете пародонтозата завинаги с домашен лек от дървесна гъба
- Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
- Билкови рецепти при заболявания на устната кухина и венците
- Дентален център "Д-р Станков", гр. Пловдив
- Използвайте 4 естествени средства при отдръпване на венците
Коментари към Защо някои хора са по-податливи на тежко възпаление на венците (гингивит)