Навлеченото бебе е болно бебе
Прекаленото пазене на детето от вируси и простуди се превръща в основна мисия на много майки. В старанието си да имат здраво бебе те навличат малчуганите с един, втори, трети кат дрехи и се чудят защо боледуват. Мнозина не осъзнават, че това е грешка.
"Навлеченото бебе е болно бебе", обяснява доц. Евгени Генев, председател на Българската педиатрична асоциация. По-градивният подход от навличането е каляването. "Април и май са най-добрите месеци за това. Температурите са стабилни и сравнително високи, но все още не е много горещо", обяснява доц. Евгени Генев. Слънчеви, въздушни, водни бани и физикални упражнения са стъпките за крепко детско здраве. Те са лесноприложими, защото не изискват определен финансов ресурс и едновременно с това заздравяват връзката родител-бебе.
След дългата и особено студена зима слънцето се показа. Не се чудете, а взимайте бебчо и излизайте на разходка. "Закаляването може да започне при нормални други условия още от 20-ия ден след раждането. Нормални условия са нормални бременност и раждане на доносено новородено, без здравословни проблеми (вродени пороци на сърцето и други вътрешни органи, перинатална инфекция и др.). При здравите недоносени първа степен деца (тегло при раждането между 2 и 2,5 кг) закаляването трябва да се отложи с 2-3 седмици и се преценява индивидуално с помощта на педиатър", обяснява доц. Генев.
Основни фактори при закаляването на бебчето са слънцето, въздухът и водата. Ако родителите ги използват мъдро и разумно, те могат да се превърнат в техни приятели и заедно да "работят" за здраво дете. Слънцето е основният каляващ фактор.
Ултравиолетовите му лъчи помагат за образуването на витамин D в кожата. При слънчевите бани родителите трябва да внимават, защото лъчите са опасни. Бебешката кожа е чувствителна и е възможно да се появят зачервявания и мехури. Те често водят след себе си висока температура и общо неразположение за мъника. Родителите трябва да използват всеки слънчев ден от пролетта до есента, защото закаляването е продължителен процес.
Задължителна част от закаляването са въздушните процедури. Те могат да започнат и преди април с отваряне на прозореца. Това трябва да се случи постепенно и периодът, в който прозорецът е отворен, да се увеличава плавно. Макар малко родители да го знаят, хладният въздух е благотворен и за съня на бебето. На по-ниски температури се спи по-добре. Когато времето позволява, могат да започнат и излизанията на открито. "Разходките в парка например са един от най-добрите начини за закаляване. Излизанията трябва да се избягват само ако навън духа силен вятър, има мъгла или вали дъжд или сняг", категоричен е доц. Генев.
Важни част от закаляването са и въздушните бани. При температура в стаята поне 20 градуса не бързайте да обличате бебето, след като сте го подсушили. "Оставете го свободно да рита и да се движи първоначално по 2-3 минути и се стига до 10 и повече. Основен принцип при всички закалителни процедури във всяка детска възраст е постепенността. Трябва да се следят общото състояние, как се приемат закалителните процедури от малкото, защото те трябва да носят удоволствие", обяснява специалистът. Леките масажни движения по цялото тяло стимулират кръвообращението и каляват освен организма на малкото така и връзката между него и родителя.
Стъпка към по-здраво бебе са и водните процедури. Те започват след 3-4-ия месец. Тялото на мъника се обтрива с напоена с хладка вода кърпа. Полезни за летния сезон са обливанията на малчугана с топла, слънчева вода. В началото тя трябва да е с температура, възможно най-близка до тази на тялото. С възрастта температурата постепенно намалява, като за 1-годишните тя е около 28 градуса.
Лоша услуга на децата си правят родители, които ги навличат прекалено много. "Облеченото с много дрехи дете не расте здраво. Родителите трябва да обличат малките леко, според сезона. Ако детето е било с 4-5 ката дрехи постепенно, в рамките на 10-15 дни, трябва да започне да се облича по-леко", обяснява доц. Генев. Много майки се страхуват от закаляването с мотива "детето да не настине и да се разболее", което е грешно.
Правилата на закаляването трябва да се познават и да се спазват. Желателно е родителите да се консултират редовно с педиатъра.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕБА МЕД БЕБЕ НЕЖЕН КРЕМ 200 мл
СЕБА МЕД БЕБЕ ЛОСИОН 200 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Научете какво означава символите върху етикетите на дрехите ни
- Сравнителна таблица за размерите на дрехите в различните страни
- Калкулатор на пола на бебето
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- Използвайте 4 начина за премахване на мастило от текстил и кожа
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
Коментари към Навлеченото бебе е болно бебе