САЛВИЯ – УНИКАЛЕН ЛЕК ОТ ПРИРОДАТА
Съществуват около 60 разновидности на салвията. Нейна родина е Средиземноморието. В древността я използвали за ароматизиране на различни ястия, но добре познавали и лечебните й свойства. Древните медици Хипократ и Диоскорид считали това растение за свещена трева и най-полезното лекарство /особено при женско безплодие/.
В древен Египет след епидемии и по време на война, жените били принуждавани да добавят в храната си салвия, „за да се умножи населението по-бързо".
През средните векове европейците продължават високо да ценят лечебните свойства на салвията - тогава тя спасявала дори от чума. Писателят Сен Симон разказва пък, че френският крал Луи XIV пиел по две чаши отвара от билката всеки ден.
През вековете хората са опознали това чудотворно растение и днес неговите лечебни свойства са широко известни.
Името й означава спасение.
Листата на градинския чай са богати на полифеноли, флавоноиди и антиоксиданти.
Екстрактът от салвия предпазва клетките на мозъка и черния дроб от т.нар. оксидантен стрес. Растението има антибактериално действие и се използва срещу афти и други ранички в устата, фарингит, болки в гърлото. Достатъчни са 50 капки течен екстракт от салвия, разтворени в чаша вода, за да се получи отлично средство за гаргара.
Билката влияе положително при гастрит, колит, язва, метеоризъм и възпаление на жлъчния мехур. Използва се също при изгаряния, ухапване от насекоми и кожни заболявания. Употребата на салвия при първите признаци на простуда потиска развитието на остри респираторни заболявания. Чаят и инхалацията укрепват имунната система и ускоряват оздравяването. Салвията се използва в медицината и заради естрогеноподобното й действие. Тя стимулира дейността на яйчниците при младите жени и успокоява „топлите вълни" по време на менопаузата. Все още не са известни молекулите на салвията, които й придават този ефект, но се знае, че не става дума за фитоестрогени като при соята.
Салвията е много ефикасна срещу умората. Тя тонизира сърдечната дейност, без това да води до опасност за сърцето. Но внимавайте в дозата! Не приготвяйте отварата от цяла шепа листа, защото рискувате да получите сърцебиене.
Противопоказна е употребата на салвия при бременни и кърмещи жени, както и при хора, болни от нефрит. Салвията не е подходяща и за жени, страдащи от мастоза или лекувани от рак на гърдата.
САЛВИЯ НА БАЛКОНА
Тя се отглежда лесно, а животът й продължава около пет години. Подходяща е варовиковата и камениста почва. Ако искате да я отглеждате на балкона, снабдете се с удобна саксия, поставете на дъното й камъчета, които ще улеснят оттичането на водата, и върху тях сложете влажна пръст. Веднъж или два пъти в годината подрязвайте листата. Полива се 1-2 пъти седмично.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛИН ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА 50 г
БИЛКОВИТА ГРАДИНСКИ ЧАЙ 50 г
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК БРОНХО * 20 БЧК
БОНБОНИ АЛПИ * 100
ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ФАРИНГО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Методи за лечение на анорексия
- Отглеждане на лимон
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
Коментари към САЛВИЯ – УНИКАЛЕН ЛЕК ОТ ПРИРОДАТА
Hyliq
Коментарът е изтрит поради съдържание на линк, водещ към друг сайт.