5 неща, които не трябва да правят невролозите
Американската академия по неврология е направила списък с практически съвети към невролозите, затова какво никога не бива до правят:
1. Не назначавайте електроенцефалограма (ЕЕГ) за главоболие.
EEG няма никакво предимство пред проста оценка на клиничните симптоми при диагностициране на главоболие. Резултатите на пациента няма да се подобрят, а само ще се увеличат разходите по лечението. Главоболието е най-често срещаният тип на болка, повтарящи се случаи на главоболие имат приблизително 20 % от населението.
2. Не назначавайте проучвания, свързани с визуализация на каротидните артерии в синкоп без други неврологични симптоми.
Повече, отколкото типичен синкоп, клиничното проявление на сънната артерия е оклузивна болест и има огнищна неврологична недостатъчност, като хемипарезата. По този начин, визуализацията на сънните артерии няма да помогне ефективно за идентифициране на причината за синкопа, а само ще увеличи разходите за проучването. Синкопът е сравнително често срещано оплакване и се срещат при близо от 40 % от хората.
3. Да не се използва опиати и барбитурати (буталбитал) при лечението на мигрена, освен в изключителни случаи.
Като се има предвид, че за лечение на мигрена, има много други, по-ефективни и по-безопасни определени лекарствени средства, опиати, барбитурати, в тази ситуация, не трябва да се използват. Честото приемане на опиати и барбитурати може само да засили главоболието. Опиатите са най-добре за тези условия, при които прилагането на специфично лечение на мигрена е невъзможно по някаква причина, или за тези пациенти, при които няма добър ефект.
4. Не трябва да използвате интерферон бета или глатирамер ацетат при пациенти с прогресивна инвалидност поради развитието на интермитентна множествена склероза.
Интерферон бета и глатирамер ацетат не пречат на развитието на трайна загуба на трудоспособността в прогресивни форми на множествена склероза.Назначаването им води до значително увеличение на разходите, а често и развиващите странични ефекти, могат значително да намалят качеството на живот на тези пациенти.
5. Не препоръчваме каротидна ендартеректомия (CEA) за асимптоматична каротидна стеноза на артерия, освен в случаите, в които рискът от усложнения е ниска (<3%).
Според клиничните проучвания, прогнозата за честотата на усложнения от CEA е между 2,3 % (ACAS - асимптоматична каротидна атеросклероза Study) и до 3,1% (ACST - асимптоматична каротидна хирургия Trial) сред пациентите с асимптоматична каротидна стеноза (> 60% лумена). Абсолютният риск от инсулт и смърт в рамките на 5 години се намалява с приблизително 5-6 %.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН МС ПЛЮС таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниСУОНСЪН ВРАТИГА капсули 380 мг * 100 SW1700
ПРОМОСВЕЩИ ЗА УШИ КОНУСОВИДНИ, ЦВЕТНИ С ЕТЕРИЧНИ МАСЛА * 2 бр. БИОГЕЯ ФАРМАСИ
ЛАВАНДУЛА ЦВЯТ
АЛИН ЧАЙ СЛАДНИК КОРЕНИ 30 гр.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Д-р Иван Георгиев Лисичков
- Мигрена
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Глазгоу кома скала
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Неврологичен статус
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
Коментари към 5 неща, които не трябва да правят невролозите