Още за синузита
Иван Узунов, магистър-фармацевт
Острият синузит трябва да бъде напълно ликвидиран. В противен случай той хронифицира и трудно се подава на лечение. При често повтарящ се хроничен синузит задължително се прави консултация със стоматолог. Корените на горните зъби опират в синусите около носа (максиларните). Процеси в тези корени винаги могат да обострят един хроничен максиларен синузит. Антибиотик при синозит се назначава само при влошено общо състояние на организма, съпроводено със задръжка на гнойни секрети, които не напускат болния синус.
В този случай е възможно извършването на пункция или операция. Това може да прецени единствено опитен оториноларинголог. При синузити на алергична основа антибиотиците са безпомощни. При тях ефективни се оказват противоалергичните препарати с удължено действие.Не винаги при лечение на синузит от общопрактикуващ лекар се предписва втечнителя на гъстите вискозни секрети - геломиртол. Това усложнява състоянието, забавя елиминирането на секрета от болния синус. Забавянето пък може да доведе до необходимост от пункция.
Готовите капки при хроничен синузит нямат ефект. Това е потвърдено от практиката и от оториноларинголозите. Особено опасно при хроничен алергичен синузит е прилагането на ксилометазолин (олинт).
При хроничен бактериален синузит незаменим е терапевтичния ефект на приготвените капки, съдържащи коларгол, противоалергични и съдосвиващи компоненти. При хроничния алергичен синузит добър ефект дават приготвяните капки, съдържащи кортизон и противоалергична компонента. Нов момент в лечението са нагревките с калциево съединение. Калцият действа противовъзпалително и противооточно на възпалената лигавица. Спомага за доочистване на възпаления синус от остатъци от секрети.
Единици са специалистите, които насочват пациенти със синузит към йонофореза (нагревка) с калциево съединение. И не на последно място – калцият има и противоалергично действие.
Готов съм с всеки интересуващ се пациент да коментирам по-подробно терапията на синузита.
Коментари към Още за синузита