Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

от 16 май 2025г.
Редактор: Вероника Събова
Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Месото, отгледано в лаборатория, предизвиква разгорещени дебати. Поддръжниците виждат ползи за климата и отношението към животните. Противниците пък се притесняват от подобни генномодифицирани продукти, наричани „храна на Франкенщайн“, тъй като са смятани за неестествени и вредни за здравето. Независимо от мнението на хората, технологията, на която се основава този тип месо, се развива изключително бързо и се оказва, че може да даде силен тласък в развитието на медицинската наука.

Лабораторно отгледано месо

Месото, отглеждано в биореактор – контейнер, подобен на голяма ферментационна камера за отглеждане на живи организми – обикновено се нарича култивирано месо. Други често срещани термини са „лабораторно отгледано месо“ и „изкуствено месо“, а производствения процес се нарича „клетъчно земеделие“.

Месото, отглеждано в лаборатория, е вид изкуствена тъкан. Целта му е да се възпроизведе любимия на много хора продукт чрез разделяне на малък брой животински клетки, набавяни често чрез биопсия или извличане на клетки от оплодена яйцеклетка, за да се създаде мускул. Месото е съставено предимно от мускулни клетки (миоцити), но също така включва смес от мастни клетки (адипоцити) и фибробласти – клетки, отговорни за синтеза на колаген, които играят важно роля в поддържането на структурната рамка на тъканите и органите. Разположението и размерите на тези клетки придават на месото цялостния му вкус и текстура.

Култивирано месо

Някои компании се опитват да отглеждат и други животински тъкани, като например черен дроб, като целта е да бъде заместен гъшия дроб – популярен деликатес в цял свят. Основните предимства на култивираното месо включват избягване умъртвяването на домашни животни с цел консумация (клане) и по-ниски емисии на парникови газове.

>>> Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове

Технологиите за производство на култивирано месо първоначално са предназначени за отглеждане на изкуствена тъкан за различни медицински цели, включително трансплантация на органи, регенеративна медицина и фармацевтични тестове. Смята се, че в бъдеще изкуствената тъкан би могла да се използва за възстановяване на тъкани, създаване на органи и разработване на персонализирани лечения за рак.

Предизвикателствата

Точно както мускулите, други тъкани в тялото, като например органи, също съдържат клетки и макромолекули като колагена, които им придават структура. Клетките в тъканите са внимателно организирани според тяхната функция. Например мускулните клетки са подредени, така че да се свиват в една и съща посока по време на движение.

Основната разлика между тъканите, култивирани за месо, и тези, отглеждани за медицински цели, е тяхната функционалност. Култивираното месо не е нужно да може да се свива като мускулите и, след като веднъж е отгледано, не е необходимо да се поддържа живо. Междувременно, инженерно създадената тъкан за медицински цели трябва да функционира точно като своя еквивалент в тялото.

Въпреки това някои от поуките, извлечени от отглеждането на култивирано месо, биха могли да се приложат в регенеративната медицина, като например факта, че фибробластите са важни при заздравяването на рани. Също така техниките за култивиране на мускули и черен дроб могат да бъдат модифицирани с цел отглеждане на функционираща тъкан.

Изкуствено месо

Общо предизвикателство при отглеждането на култивирано месо и инженерна тъкан е контролът върху организацията на тъканите, което е от съществено значение за отглеждането на големи парчета месо, като например пържоли, но също така и за заместването на тъкани и органи в човешкото тяло. Възможностите включват поставяне на тъканта под напрежение, добавяне на скелета и използване на 3D печат.

>>> История на 3D принтирането в медицината

Процесът на проектиране на начини за контрол на тъкан може да отнеме месеци или години на внимателни изследвания. Последните компютърни симулации на растежа на тъканите могат да помогнат с контрола на клетъчната организация, за да се подобрят неща като текстура и ефективност на производството.

Постигането на контрол върху организацията на тъканите може да подпомогне инженерството на телесни тъкани, използвани в ранните фармацевтични тестове, което би могло да подобри процента на успеваемост в клиничните изпитвания, като същевременно премахнат необходимостта от извършване на тестове върху животни. Това може също значително да намали разходите за разработване на нови лекарства.

Друг основен нерешен проблем както за култивираното месо, така и за регенеративната медицина е как да се снабдяват с кислород и хранителни вещества по-големите тъкани, докато растат. По-малките могат да получават необходимия им кислород от атмосферата. Пържолите обаче са твърде големи, поради което трябва да се поддържат живи с помощта на съдове, подобни на артериите, които да доставят кислород и хранителни вещества.

Лабораторно отгледано месо

Естествените кръвоносни съдове образуват разклоняващи се мрежи, за да снабдяват тъканите. За създаване на подобни съдове може да се използва 3D биопринтирането. Поуките, извлечени от отглеждането на мрежи от съдове в пържоли, могат да се приложат директно към тъканите, използвани за целите на регенеративната медицина, и обратно.

Одобряване на продукти от култивирано месо

Според експертите с решаването на гореизброените проблеми, култивираното месо ще стане широко достъпно. Тъй като ще бъде неразличимо от животинското месо, няма причина да се смята, че е по-малко здравословно. В момента много подобни продукти преминават през регулаторни процеси.

Няколко държави вече са одобрили продукти от култивирано месо за консумация от човека, като заявления за одобрение се подават в цял свят. Регулаторните органи в Обединеното кралство наскоро обявиха двугодишен срок за одобряване и отхвърляне на култивираното месо за консумация.

Експертите очакват през следващите няколко години супермаркетите в повечето страни по света да предлагат лабораторно отгледано месо.

Източник:

Lab-grown meat: you may find it icky, but it could drive forward medical research: https://theconversation.com/lab-grown-meat-you-may-find-it-icky-but-it-could-drive-forward-medical-research-253565

Още по темата:
  • Шведските лекари вече успешно присаждат вени, отгледани от стволови клетки на пациента Шведските лекари вече успешно присаждат вени, отгледани от стволови клетки на пациента
  • Една от златните рецепти на руската народна медицина: Лечение на тумори с кализия Една от златните рецепти на руската народна медицина: Лечение на тумори с кализия
  • СКЕНАР терапията - медицината от Бъдещето ? СКЕНАР терапията - медицината от Бъдещето ?
  • Иглотерапията лекува болести, пред които класическата медицина е безсилна Иглотерапията лекува болести, пред които класическата медицина е безсилна
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО
12.00лв.

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО

ЧАНТА - РАНИЦА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ ELITE BAGS EM - 13.006 ЧЕРВЕНА
205.00лв.

ЧАНТА - РАНИЦА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ ELITE BAGS EM - 13.006 ЧЕРВЕНА

Безплатна доставка за България!
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
20.00лв.

СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО

ТЯЛОТО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
29.90лв.

ТЯЛОТО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

ЛЕКАРСКА ЧАНТА COMMUNITY ELITE BAGS EB - 01.008
164.99лв.

ЛЕКАРСКА ЧАНТА COMMUNITY ELITE BAGS EB - 01.008

Безплатна доставка за България!
ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ
12.00лв.

ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ

Коментари към Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:33
    Коментирайте "Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • д-р Васил Иванов Иванов
  • д-р Деян Павлов Коларов
  • Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
  • д-р Дарина Кънева Костадинова
  • д-р Янислав Стоянов Янакиев
  • д-р Валентин Недков Василев
  • д-р Лилия Димитрова Консулова
  • д-р Владимир Цветанов Гатев
  • д-р Ирина Койчева Андонова
  • д-р Валентина Иванова Панагонова-Тянкова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2263 дни, 1 час и 15 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2419 дни, 1 час и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Папирус Папирус

Папирус

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри

Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри

от 21 март 2023г. Прочети повече
Основи на Китайската медицина Основи на Китайската медицина

Основи на Китайската медицина

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти

Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival