Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве На какво се дължат афтите в устата?

На какво се дължат афтите в устата?

от 26 юни 2013г.
На какво се дължат афтите в устата? - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Устната лигавица е част от стомашно-чревния тракт. Намира се на границата между вътрешната среда на организма и околната среда. Върху нея се отразяват всички промени в стомашно-чревния тракт, но и всички фактори на околната среда, достигащи чрез храна, пиене, дишане и говор.

Когато дразнението е често, продължително и силно, локалната устна защита е преодоляна и може да възникне патология, изразяваща се в различни промени и лезии.

Дразненията от вътрешността на организма, способни да предизвикат лигавични лезии, са заболявания, свързани с храненето, на различните отдели на стомашно-чревния тракт (хранопровод, стомах, тънки и дебели черва), хормонални заболявания, дефицитни състояния, инфекциозни фактори от бактериален и вирусен характер, психологични фактори, умствено напрежение, стрес, имунодефицитни състояния и други. Върху лигавицата действат и локални фактори и травми. Не бива да се пропускат и генетични промени.

Могат да се наблюдават различни промени - ерозии, везикуло-ерозивни лезии, афти, улцери. Всяко заболяване или фактор е в състояние да атакува различна част от устната лигавица (устни, бузи, език, твърдо или меко небце) и да предизвиква различен вид лезии.

Видът на лезията, мястото и честотата на появата, смущенията, които предизвиква, са диагностичните критерии за определяне на действащата причина. За да се установи, задължителен е преглед при специалист, който след оглед и подробен разпит би насочил за лечение на основното заболяване към нужния специалист.

Не е възможно без преглед да се разграничат афти от язви (улцери) или вирусни промени.

При всички случаи на поява на често повтарящи се промени по лигавицата на устата става дума за изява на общо заболяване, един от симптомите на което са и тези промени. Изключение правят локалните фактори, които травматично увреждат лигавицата. Такива са чести прехапвания, остри ръбове на нелекувани кариозни увреждания или лошо поставени обтурации и други.

Лечението на такива устни лезии трябва да става задължително от екип. Общото заболяване да се лекува от съответния специалист, за да се отстрани или ограничи причината за поява на устни промени, а лекарят по дентална медицина да се заеме с терапията за локалните промени, за да се облекчат оплакванията и да се ускори оздравяването.

Проф. Милена Пенева, ръководител на катедрата по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина

Още по темата:
  • Смрадликата - още едно природно чудо Смрадликата - още едно природно чудо
  • Слабата имунна система е причина за появата на афти Слабата имунна система е причина за появата на афти
  • СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
  • Поддържането на устна хигиена предотвратява деменцията Поддържането на устна хигиена предотвратява деменцията
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АФТАПЛЮС ПРОТИВ АФТИ 10 мл
8.15€ / 15.94лв.

АФТАПЛЮС ПРОТИВ АФТИ 10 мл

АНАФТИН спрей 15 мл BERLIN CHEMIE
9.10€ / 17.80лв.

АНАФТИН спрей 15 мл BERLIN CHEMIE

ГЪМ АФТАКЛИЪР СПРЕЙ ПРОТИВ АФТИ 15 мл
9.60€ / 18.78лв.

ГЪМ АФТАКЛИЪР СПРЕЙ ПРОТИВ АФТИ 15 мл

ГЪМ АФТАКЛИЪР ГЕЛ 10 мл
7.70€ / 15.06лв.

ГЪМ АФТАКЛИЪР ГЕЛ 10 мл

ВИТИС ОРТОДОНТИК КОМПЛЕКТ ПАСТА ЗА ЗЪБИ 15 мл + ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ + ВОДА ЗА УСТА 30 мл + ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА
10.50€ / 20.54лв.

ВИТИС ОРТОДОНТИК КОМПЛЕКТ ПАСТА ЗА ЗЪБИ 15 мл + ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ + ВОДА ЗА УСТА 30 мл + ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА

КЪПИНА ЛИСТА 50 гр. КАРМЕН
2.20€ / 4.30лв.

КЪПИНА ЛИСТА 50 гр. КАРМЕН

Коментари към На какво се дължат афтите в устата?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте На какво се дължат афтите в устата?
    www.framar.bg 
    на 20 July 2026 в 04:20
    Коментирайте "На какво се дължат афтите в устата?"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Домашно лечение на афти
  • Естествени средства срещу сухота в устата
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • Салеп, Ливадар, Разковниче, Кукувича сълза, Клинова трева
  • Какво е лезия?
  • СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
  • Амарант, Щир, Куча лобода
  • КП № 199 ЛЕЧЕНИЕ НА ТУМОРИ НА КОЖА И ЛИГАВИЦИ - ЗЛОКАЧЕСТВЕНИ И ДОБРОКАЧЕСТВЕНИ НОВООБРАЗУВАНИЯ
  • Поддържането на устна хигиена предотвратява деменцията
  • Аналната фисура мъчи с години, а се лекува за минути, разказва д-р Матев
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Къде се намира хипофизата?Къде се намира хипофизата?

Къде се намира хипофизата?

от 17 юли 2026г.Прочети повече
Пълна регресия на метастатичен меланом след сърдечна операцияПълна регресия на метастатичен меланом след сърдечна операция

Пълна регресия на метастатичен меланом след сърдечна операция

от 17 юли 2026г.Прочети повече
Д-р Сол Кругман и експериментите с хепатит: наука, която променя медицинатаД-р Сол Кругман и експериментите с хепатит: наука, която променя медицината

Д-р Сол Кругман и експериментите с хепатит: наука, която променя медицината

от 17 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 17 дни, 14 часа и 39 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 26 дни, 14 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Китайска златна нишка, Сърма Китайска златна нишка, Сърма

Китайска златна нишка, Сърма

от 01 юли 2026г. Прочети повече
Какво е лезия? Какво е лезия?

Какво е лезия?

от 04 май 2026г. Прочети повече
Естествени средства срещу сухота в устата Естествени средства срещу сухота в устата

Естествени средства срещу сухота в устата

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Локални лекарствени форми Локални лекарствени форми

Локални лекарствени форми

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АМЛОДИПИН / ВАЛСАРТАН таблетки 5 мг / 160 мг * 30 МАЙЛАН

ЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60 СТАДА

ФУРАНТРИЛ таблетки 40 мг * 12 ТЕВА

НУТРАВИТА ГЛЮКОЗАМИН КОМПЛЕКС капсули * 180

ГЕВОЛ FUSSKRAFT ОХЛАЖДАЩ КРЕМ-БАЛСАМ МЕНТА 125 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФАРМАЛАЙФ РИДУСЕЛ таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2026г. в 18:18:42

ФАРМАЛАЙФ РИДУСЕЛ таблетки * 30

Коментар на: Людмила Мартынюк от 17 юли 2026г. в 17:02:21

АРКОКСИЯ таблетки 60 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2026г. в 16:39:42

АРКОКСИЯ таблетки 60 мг * 14

Коментар на: Димитрина Недева от 17 юли 2026г. в 16:27:42

ВАЛСАВИЛ АМ таблетки 5 мг / 160 мг * 30 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2026г. в 15:26:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival