Антония Първанова: Подмяната на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи не трябва да се приема безкритично
Подмяната на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи не трябва да се приема безкритично, заяви евродепутатът Антония Първанова в коментар на идеите за промени в системата на българското здравеопазване. Тя обясни, че диагностично-свързаните групи е остаряла практика, както в ЕС, така и в световен мащаб. Първанова уточни, че държавите, където се използва този похват, увеличават с три пъти разходите си за здравеопазване. "Един от страничните ефекти е надписване на излишни процедури, свръхдиагностика и свръхнадписване на манипулации, лекарства и т.н. Клиничната пътека представлява един комплекс от стъпки, които трябва да бъдат направени и съответно за тях се заплаща. Определени консултанти са решили кои са стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да може един пациент с определено заболяване да получи най-доброто. При диагностично-свързаните групи сметката е отворена, т.е. каквото прецени лекарят, колкото и да са диагнозите на пациента, за всяка диагноза поотделно, колкото и каквито е необходимо изследвания и манипулации могат да бъдат предприети."
По отношение на идеята за въвеждане на еднодневен болничен престой, Антония Първанова каза, че това е една много широко използвана практика, която спестява време и средства и е удобна за пациентите.
Коментари към Антония Първанова: Подмяната на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи не трябва да се приема безкритично