Аспаруховият мост - знаково място за самоубийство
Броят на самоубийците у нас расте, и то на хората на възраст 18-29 години, като 2 пъти по-голям е броят на хората в трудова възраст, стана ясно на пресконференцията, на която беше представена програмата.
Причините за това са много и някои от тях могат да бъдат лесно отстранени.
Така например мостът Golden Gate в Сан Франциско е бил любимо място за самоубийци, докато властите не взели съответните мерки и не го обезопасили. Неслучайно прозорците на високи сгради и хотели се отварят навътре, а не навън.
"Второ, когато някой демонстрира желание за самоубийство, той трябва да бъде изпратен в съответно заведение. Например, жената, която беше решила да се самоубие като се хвърли под мотрисата в софийското метро, не беше изпратена в съответен център или при съответен специалист, а пусната на свобода..., за да отиде до друга станция и там да извърши, каквото е намислила", коментира доц. Околийски.
По-трудно и въпрос на време е да се въведе система за забрана на публикуване на данни за самоубийци, защото хората се идентифицират с тях и решават, че могат да извършат същото, дори на същото място. Неслучайно тръгна вълната от самозапалвания. В Австрия, например, е забранено да се публикуват сведения за самоубийства точно с тази цел, изтъкнаха експертите от НЦОЗА.
Важно място в превенцията на самоубийствата заема и възпитанието. У нас се смята, че първата любов е любов до гроб и че е нормално човек да се отдаде на любовна мъка, дори да се самоубие в случай на неуспех.
"В Германия например, хората се учат, че любовната мъка е нещо естествено и има край и човек сам трябва да положи усилия да я преодолее, защото от живота по-ценно нещо няма", обясни доц. Околийски.
Коментари към Аспаруховият мост - знаково място за самоубийство