БЛС с апел към българите за отговорно поведение, за да бъде ограничено разпространението на COVID-19
Българския лекарски съюз излезе със специално обръщение към колегията и гражданите по повод усложняващата се обстановка в страна и увеличаването на заразените с COVID-19.
Ето и пълния текст на изявлението на съсловната организация на лекарите:
Уважаеми колеги и граждани на Република България,
Български лекарски съюз следи усложняващата се обстановка в страната ни и увеличаването на заразените с COVID - 19 у нас. Безпокойството ни става осезаемо като се вземе предвид големият брой медицински персонал, инфектиран и заболял от коронавирус в засегнатите страни, което реално води до недостиг на медицински лица.
Лекарите и специалистите по здравни грижи са тези, които се срещат с COVID - 19 всеки ден. Запазването на тяхното здраве и живот трябва да бъде изведено като приоритет за държавата в противен случай няма кой да се бори със създалата се епидемична обстановка.
Цялото съсловие ясно осъзнава огромната отговорност, която има в създалата се обстановка и е готово за пълна мобилизация, но това би било възможно само ако колегите ни - лекари и специалисти по здравни грижи са осигурени с лични предпазни средства.
Съсловието подкрепя по-строгите мерки, предложени от Кризисния щаб, с цел ограничаване на разпространението на COVID -19.
Смятаме, че е необходимо освен прекратяване на учебните занятия, да се забранят посещенията в детските градини и ясли, забрана на посещенията в нощните и питейни заведения след 18 ч., както и да се затворят търговските центрове и моловете.
БЛС отправя апел към българските граждани за отговорно поведение и стриктно спазване на карантинния период. За тези, които не го спазват трябва да има строго наказание. На фона на обявена пандемия е абсолютно недопустимо човек да поставя в риск здравето на другите.
blsbg.com
НОВИНАТА е свързана към
- Въвеждат изключително строги мерки за ограничаване на COVID-19
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
- Броят на заразените с COVID-19 в световен мащаб надхвърли три милиона души
- Броят на случаите на COVID-19 у нас е 1437
- Българска компания разработва от 4 години микромолекула за лечение на коронавируси
- През последното денонощие у нас са регистрирани 65 нови заразени с коронавирус
- НЗОК въведе нова организация за отпускане на лекарства по протоколи заради COVID-19
- Здравният министър разреши лечението на пациенти с COVID-19 с хидроксихлорохин и азитромицин
- От НГИ "Системата ни убива всички": Мерките не могат да се прилагат в пълна сила за хората с аутизъм и психични проблеми
- Скоро всички жители на Букурещ ще могат да бъдат тествани за коронавирус
Коментари към БЛС с апел към българите за отговорно поведение, за да бъде ограничено разпространението на COVID-19